в днешния брой Йогата прави заклинания над топката в сезона на дузпите

Йогата прави заклинания над топката в сезона на дузпите

26-11-2015 Една поредица на Любомир СЕРАФ??МОВ

НЕРАЗКАЗАНАТА ??СТОР??Я НА КУПАТА

С Кмета Славия пак печели футболните избори, Чоко се скъсва да бие от бялата точка

В продължение на 75 седмици „Тема Спорт” ще предложи на своите читатели поредната уникална екстра – неразказаните истории в турнирите за националната купа. В борбата за трофея здраво са преплетени триумфи и скандали, герои и антигерои и най-вече политика и власт.

Една поредица на
Любомир СЕРАФ??МОВ

По времето на социализма особена популярност добива футболно заклинание – Славия ще стане пак ??ампион, когато умре владетелят на България, сяка?? вечният Тодор Живков, защото последната титла на белите идва в годината на смъртта на цар Борис III - 1943 г. Прокобата май не се отнася за турнира за купата, където Славия печели отличие след отличие. През 1964 г. синият идол Георги Соколов пък прави странни заклинания над топката преди ритуала на дузпите в двубой на Левски с горнооряховския Локомотив. Тогава магията на Йогата проработва, после обаче Левски отново се натъква на Горнобанския кмет и Славия пак печели футболните „избори“.
Турнирът за купата през сезон 1963/64 г. минава под знака на дузпите – вкарани и пропуснати. Драмите започват още на ??естнайсетинафиналите, където актуалният финалист Ботев Пд среща неочаквано ожесточена съпротива от играещия в Северната Б група столичен Септември. В първия мач в Пловдив канарчетата с два гола след почивката вземат надеждна преднина преди реван??а. В София обаче блесва талантът на бъдещата легенда на ЦСКА Аспарух Никодимов. Паро се разписва на два пъти при 3:1 за септемврийци. ??менно той обаче пропуска да закопае жълто-черните с удар от бялата точка през второто полувреме, когато акробатична намеса на вратаря на гостите Михаил Кару??ков с колоритния прякор Таманго, по името на прославен войн от популярен на времето чуждестранен филм, оставя ботевистите в играта. Тогава все още не важи правилото за гола на чужд терен и се стига до изпълнението на дузпи.

Герой пак е
„войнът“ Таманго

който отново печели дуела с Паро, а накрая поставя точката, като сам реализира последната дузпа за 8:7.
Левски няма такива проблеми на старта си и стига до най-разгромната победа на онзи етап на надпреварата - 8:0 над лове??кия Кърпачев, сега Литекс. С хеттрикове се отличават завърналият се при сините след отбиването на войнския си дълг в Ботев Пд Георги Аспарухов и лидерът на тима Христо ??лиев-Патрата. На осминафиналите сините срещат неочаквани трудности срещу дебютанта в А група Локо ГО. В първия двубой столичани са разбити с 3:0 като гости от тима, воден от бив??ия играч на сините от края на 40-те години Йордан Томов-Коми. На реван??а фаворитът бързо отбелязва две попадения до 11-ата минута чрез Димитър Йорданов-Куку??а и Гунди и изглежда, че ще се размине само с уплахата от първия мач. Да, но третият гол, който ще уравновеси везните в спора, не пада и не пада. Нервите са опънати докрай, когато в последната минута след гениален пас на Аспарухов хитрото крило Са??о Костов докарва двубоя до дузпи. Настроенията в тях се лю??кат от едната до другата крайност. Началото е ко??марно за сините, след като Гунди изпраща топката в аут. Все пак останалите четирима изпълнители на домакините Георги Златков-Бегача, ??ван Здравков-Джак Раби (бащата на Антони Здравков), Георги Соколов и ??ван Вуцов не бъркат и идва редът та гостуващия тим. Тогава зрителите с почуда виждат ??оуто на Соколето, който в почти спиритичен транс прави над топката странни заклинания с жестове, мимики и думи. Съдията Никола Дундаров е толкова ??а??ардисан, че въобще не санкционира неспортсменското поведение на синята звезда. Горнооряховци са ??окирани повече и от рефера и първите двама изпълнители Васил Симеонов и Добри Блъсков не уцелват синята врата.
До дузпи на същия етап от турнира и след абсолютно същия развой на двубоите им стигат също Марек и носителят на купата Славия. Попадения на голмайстора на дупничани Трайчо Спасов (на два пъти) и на бъдещия играч на пловдивските Ботев и Локомотив ??ван Кючуков в първия сблъсък почти овакантяват трофея. Почти, защото на реван??а в столицата белите също бият с 3:0

с хеттрик от дузпи на
Александър Василев-Чоко

в 53-ата, 68-ата и чак в 90-ата минута. Чоко ре??ително застава зад топката и при първата дузпа за Славия след последния съдийски сигнал, но този път вратарят на Марек ??ван Пепелджийски „хваща“ ъгъла и отразява удара му. А лявото крило на белите остава в историята като първия и единствен досега играч в турнира, изпълнил 4 дузпи в един мач. За белите не е точен и ??ван Давидов, но трима от Марек показват слаби нерви от бялата точка и Славия продължава напред в турнира.
На четвъртфиналите белите фенове също се лю??кат в емоциите си от едната до другата крайност. Дунав е прегазен на „Овча купел“ с 4:0 и реван??ът се очертава като протоколен. В Русе обаче до 28-ата минута домакините вече водят с 3:0. Постепенно столичани излизат от вцепенението си и през втората част само за 6 минути Михаил Ми??ев-Горнобанския кмет записва хеттрик за напълно достатъчното 3:3.
Бомбата не избухва край Дунава, а под пловдивските тепета. ЦСКА сменя мъчително поколенията, а треньорът Крум Милев-Палаврата отстъпва мястото си на своя доскоро??ен възпитаник Манол Манолов-Симолията. Ботев си тръгва от „Армията“ с пасив от два гола, реализирани от Никола Цанев и Димитър Якимов. Пред 25 000 зрители на стадион „Христо Ботев“ обаче жълто-черна вихру??ка помита самонадеяните армейци. Триото Динко Дерменджиев-Добрин Ненов (заменил Гунди в схемата)-Георги Попов разпилява на контраатаки тромавата червена защита, а вратарите на гостите Георги Сп. Найденов и по-късно Стоян Йорданов на четири пъти вадят топката от мрежата си – 4:0. Особено любопитен е вторият гол, до??ъл след разменени роли – блестящ пас на централния нападател Ненов е засечен точно от нисичкото крило Попов. Това се оказва и

единственият гол
с глава на Тумби

в дългогоди??ната му кариера.
Ботев Пд и Славия отново крачат към финала година след първото премерване на силите помежду им, но на предпоследното стъпало Левски жадува за реван?? срещу белите. ?? той пак не идва. След гонитба в резултата първият мач завър??ва 2:2, но неудовлетворението остава за сините, играли половината от второто полувреме с човек повече. В реван??а черната котка за амбициите им отново се нарича Ми??ев. В типичния си стил Кмета прави добавка в 24-ата минута, а после започва самостоятелен пробив от центъра, който завър??ва с гол за 2:1. „Стадионът ще??е да се разпори, толкова публика има??е – спомня си една от звездите в бяло, десният бек Александър Шаламанов-Шами. - Ние поведохме. Те изравниха. Пак ли дузпи, се питахме. Този път ни се размина. Като сега е пред очите ми цялата комбинация, почна я Пе??ко Величков, топката мина и през Тони Кръстев, за да видим Ми??ката сам да тича като стрела по крилото. Сам срещу цялата отбрана на Левски! Премина един, направи безпомощен Вуцов и прати топката в мрежата. Сърцето ми ще??е да се пръсне, не мигнах цяла нощ след това“.
Следващияг тим, търсещ реван?? срещу белите, е Ботев, който постига нещо, отдавало се само на двата гранда ЦСКА и Левски – класиране за финала в три поредни турнира. Мач с мач не си приличат. Година по-рано Славия не среща особени затруднения с пловдивчани, сега обаче канарчетата си научават урока и на два пъти през първата част повеждат в резултата, на което белите отговарят с гол на Александър Василев от, естествено, дузпа. В 52-ата минута след самостоятелна акция Антон Кръстев изравнява и пак той в 73-ата минута вкарва гол красавец със страхотен ??ут от движение от 25 метра разстояние. ?? после разказва:„Погледнах вратаря Кару??ков и ??утирах. Бях сигурен, че ще вкарам, макар и при такива удари да трябва и малко късмет“. Скоро след това Таманго е заменен от треньора на Ботев. Вълнуващ край на един луд, луд турнир.

СПАРТАК СФ – Велбъжд Кн не завър??ва
(Велбъжд е отстранен от турнира за неспортстменско поведение)

СЛАВ??Я:
Стефан Па??оолов, Александър Шаламанов, Димитър Костов, Петър Панагонов, Димитър Ларгов (к), Петър Петров (73 – Георги Харалампиев), Михаил Ми??ев, Петър Величков, Антон Кръстев, Александър Василев (к), Георги Б. Гугалов

Треньор: Добромир Та??ков

БОТЕВ: Михаил Кару??ков (79 - Георги Й. Найденов), ??ван Задума, Георги Чакъров (к), Виден Апостолов, Петър Стоянов, Райко Стойнов, Динко Дерменджиев, Никола ??ванов, Божидар Атанасов, Димитър Костадинов, Георги Попов

Треньор: Георги Генов.

Голмайстори: 1:0 Д. Костадинов 11, 1:1 Ал. Василев 25-д., 1:2 Н. ??ванов 42, 2:2 Ант. Кръстев 52, 3:2 Ант. Кръстев 73

Съдия: Стефан Константинов (Вн)

ГОЛМАЙСТОР НА ТУРН??РА: Михаил Ми??ев (Славия) – 7 гола.
ЗАБ.: Отборите са със сега??ните си названия.