в днешния брой За Локо във Франция ще е по-лесно

За Локо във Франция ще е по-лесно

10-08-2019 Желю СТАНКОВ

Локо Пловдив започна мача със Страсбург така, както трябва да го започне след седмица във Франция. В четвъртък вечерта в 20:30 часа обаче черно-белите не подозираха какво ще им се наложи да правят след 7 дни.
Сега началото бе доста наперено, без демонстрация на излишна доза респект към по-класния съперник. Въпреки че по правило западноевропейският тим на гости в България стартира така, че да притесни психологически нашите, които и да са те.
Само от вида на дефанзивния халф с номер 18 на Страсбург Сисоко човек би си казал, че франсетата няма как да не спечелят средата на терена, да се настанят удобно там, да си я подават и по ширина, и по дължина, и изобщо както си решат на момента.
Бойката игра на Локо Пловдив трая доста кратко. Явно треньорът Акрапович даде наставление на своите, че няма смисъл излишно да се помпат мускули. И точно по това време стана това, което не трябваше. Червеният картон си беше червен картон, а съдията бе твърде праволинеен, за да импровизира. Пък и това с подминаването и снизхождението не е типично за всеки рефер. А този със сигурност не беше от категорията на колегите си, които могат да дадат нещо с едно наум, а след това да компенсират, за да запазят мира на планетата. Черното си е черно, и точка, в случая червено. И понеже едно зло не идва само, от тази ситуация падна и голът за Страсбург. Както се казва - имало е да става.
След около 10 минути, някъде около 20-ата, локомотивци на два пъти запалиха публиката си. Две ситуации, от които можеше да падне гол и оттам мачът да придобие по-различна развръзка. Може би точно численото неравенство показа на пловдивчани, че съперникът е класически представител на футболните отбори, за които е измислено словосъчетанието "нищо особено". Да, Страсбург на "Лаута" не бе нищо особено. От самолет си личеше, че участието в Лига Европа е придобито през спечелване на третостепенен турнир. Тим от подножието на футболните върхове във Франция би вкарал втори гол до полувремето и след това да си направи възстановителна тренировка през вторите 45 минути.
Локо Пловдив нямаше много голям избор и, общо взето, си проведе мача по свой вкус. Домакините си чакаха търпеливо своя шанс, който пропиляха чрез Карагарен накрая. Но с изцедени сили - толкова. При 1:1 на "Лаута" Ред Бул щеше да даде криле на реванша.
Този пропуск трябва да е показал на Локо Пловдив, че битката в никакъв случай не е свършила и развръзката е отворена за четвъртък. Но във Франция при 11 на 11 на терена Акрапович трябва да направи шоков план с целта неговият отбор да вкара бърз гол. Подход на дебнене би бил неуспешен. Ранно попадение за черно-белите ще изнерви французите, ще ги отвори и така може да се търси второ попадение.
Разбира се, никой няма да съди Локо Пловдив при отпадане. Не губете кураж, идва нов тираж, както казваха едно време уличните продавачи на лотарийни билетчета. За да се държи нивото на "Лаута" и да се подобрява и клубът, и отборът в частност, трябва да се прибави класа. С този тип чуждестранни играчи, половината от които минали през проби, ще се тъпче на едно място. На черно-белите им е необходима нова Европа следващото лято. Но Купата на България не им е даденост, миналия сезон Локо Пловдив имаше доста късмет на четвъртфинала с Етър и на финала с Ботев. Е, в четвъртък всичко им се върна за 90 минути, че даже и с лихвите - съдията подмина дузпа за игра с ръка на играч на Страсбург в наказателното поле. Но нека не заливаме съдията с помия. Той този мач вече го е забравил, изводите си остават за българския тим. Французите така и не ги разбрахме на колко процента се вложиха в мача, оставяйки основния си нападател и реализатор Ажорк на пейката. Остана впечатлението, че не се хвърлиха с всички сили. А и самият мач им се разви така, че не бе нужно да играят на 100 процента. В ответната среща за Локо остава искрица надежда. Но както се казва – а дано, ама надали.