
Женският футбол вече е различен звяр
По-голямо, по-добро, по-смело - Световното първенство във Франция е готово да достигне нови висоти
Франция ще бъде домакин на осмото издание на световното първенство по футбол за жени. За трети път форумът ще се проведе в Европа. Той започва днес, а победителят ще стане ясен точно след един месец - 7 юли 2019-а. Мачовете ще бъдат изиграни в 9 града, а САЩ ще защитава титлата си отпреди 4 години. 24-те отбора са разделени в 6 групи. Първите два тима продължават на осминафиналите, както и четирите с най-добри показатели, които са финиширали трети. Четири страни ще дебютират на мондиал - Чили, Ямайка, Шотландия и ЮАР. Бразилия, Германия, Япония, Нигерия, Норвегия, Швеция и САЩ пък не са пропускали нито едно първенство. Важно е да се отбележи, че на турнира във Франция ще бъде използвана и системата ВАР.
Най-очакваното световно първенство за жени вече е тук! Има всички шансове то да се превърне и в най-доброто. Преди четири години повече от 750 млн. души по цял свят гледаха мондиала в Канада. Днес Франция и Южна Корея откриват шампионата, а над 750 хиляди билета за състезанието вече са разпродадени. Очакванията са общият брой на зрителите по терените да надхвърли 1 милион. Женският футбол е различен, по-голям звяр в наши дни. Инвестициите са по-високи, има прилив на спонсори, а най-важното е, че налице е и финансова подкрепа.
Целият този растеж и положителни промени затрудняват определянето на крайния победител в Лион на 7 юли. В предишните турнири господстваха САЩ, Германия и Япония.
Трите държави имат
6 титли от 7 възможни
но сега другите страни се приближават. Американките остават фаворити, въпреки че бяха в преходен период. На Олимпийските игри в Рио през 2016-а те отпаднаха на 1/4-финалите, а последната година бе посветена на експериментите - стил, формация и състав. Но това е екип от победители. През 2018-а тимът на Джил Елис отново настъпи газта. Алекс Морган се разписа в 13 от 14-те мача, а единствената среща, която не завърши с победа през годината, бе контролата с Австралия - 1:1. Началото на 2019-а обаче бе колебливо. Шокиращо поражение от Франция с 1:3 и две равенства с Япония и Англия - истинско предупреждение за нарастващата заплаха за изпускане на короната.
Най-големият конкурент за титлата се очаква да бъде Франция. Безмилостността, с която те победиха световните шампионки през януари, намеква за отбор, който е готов да отхвърли наметалото на неуспехите, което го обгръщаше през последните години. Осем от отбора са част от Лион, който спечели требъл, включително Сара Буади, Уенди Ренар, Амандин Анри и Южен льо Сомер. Те са на родна земя и имат шанса да направят
нещо невиждано
в света на футбола
едновременно една страна да притежава световната купа както при мъжете, така и при жените. Начело на националния отбор е Корин Диакре, която водеше втородивизионния мъжки Клермон. Именно тя привлече в клуба българския защитник Мартин Кавдански през 2017-а.
Англия е може би най-добрият тим от останалите. Селекционер на островитянките е бившият защитник на Манчестър Юнайтед Фил Невил, който никога не е играл на световно като действащ футболист. Отборът спечели бронз на турнира в Канада преди 4 години, но сега във Франция пристига един по-зрял и развит състав. Те излъчват увереност, а ако Невил успее да намери баланс в халфовата линия, за да се компенсира отсъствието на звездата на Арсенал Джордан Нобс, тогава лъвиците със сигурност могат да изненадат мнозина. Всичко по-различно от полуфинал
ще се смята за провал
Междувременно вицешампионките от Япония ще бъдат с трансформиран и доста неопитен състав. През пролетта те бяха отнесени от Англия с 0:3. Германките като че ли пък се завръщат към най-добрата си форма под ръководството на Мартина Фос-Текленбург. Невероятната титла от европейското първенство преди две години доведе до революция в женския футбол в Холандия. Тимът е с всичко най-добро във Франция, включително и носителката на "Златната топка" от 2017-а Лийке Мертенс. В атака пък ще действа голмайсторката в английската Висша лига Вивиан Миедема.
След това идва Австралия, която беше в безпорядък след уволнението на Ален Стайчич само 4 месеца преди мондиала. Те обаче се прегрупираха под ръководството на Анте Миличич, който продължи традицията да налага млади състезателки в националния отбор - 16-годишната Мери Фаулър.
Ново име на трофея на 7 юли ще бъде свидетелство за повишена конкурентоспособност на женския футбол на световно ниво. Но дори и украсено с познати цветове, световното първенство във Франция вероятно ще бъде най-вълнуващото състезание в историята на женския футбол.