Григор се завърна!

30-05-2019 Тема спорт

Българинът напомни за най-добрите си дни с обрат над Марин Чилич

Владимир ИВАНОВ

Григор Димитров се завърна! Може би не все още в пълния си блясък и ще му е нужно време, за да се възкачи обратно в Топ 10. Но чисто като игра и амбиция да се бори за всяка топка той е тук. Това е изводът, който може да направим от впечатляващата победа на хасковлията над Марин Чилич (№13) във втория кръг на Ролан Гарос. Най-добрият ни тенисист обърна хърватина за 6:7(3), 6:4, 4:6, 7:6(2), 6:3 след 4 часа и 20 минути. Това е първа победа на 46-ия в света българин над представител на Топ 20 след 13 месеца пауза и втора срещу Чилич в шест сблъсъка.
Двубоят започна с очаквана размяна на мощни удари от основната линия. Хърватинът бе този, който залагаше на по-агресивно поведение, като натискаше при всеки един удобен момент, изтласквайки първата ни ракета на два метра отвъд очертанията. Григор обаче умело контрираше, като впечатли с няколко минаващи удара, с които опитваше да охлади ентусиазма на противника си. Първите минути не предоставиха възможности за пробив, като три поредни такива се откриха пред хасковлията при 3:3. Благодарение на отличния си сервис обаче шампионът от US Open 2014 и двукратен четвъртфиналист в Париж (2017, 2018) отрази тези шансове. Видимо разочарован от този развой Димитров отписа следващия гейм и го загуби с двойна грешка. Така Чилич сервира за спечелването му, но отново сам се вкара в неприятности. Фамозен минаващ удар при втората възможност за връщане на пробива донесе успех на българина и сетът отново стана равностоен. Стигна се до тайбрек, където хърватинът направи минибрейк в началото, който материализира и поведе в мача след 65 минути.
Вторият сет показа много по-сериозна психическа стабилност от Григор. Той бе значително по-стабилен на начален удар, като на свой ред играеше много добре на сервиса на Чилич. Българинът нареди три поредни гейма на подаване на съперника си, в които стигна до точки за пробив. След като не успя да реализира такива при 3:2 и 4:3 обаче, 28-годишният хасковлия се добра до три сетбола при 5:4. Той пропусна първите два, но след двойна грешка на Чилич си осигури третия и го реализира, изравнявайки резултата в мача.
В началото на третия сет Григор имаше добри възможности да нанесе тежък удар по самочувствието на съперника си. Хърватинът изпитваше известни проблеми с придвижването, което се отрази и на представянето му. Той обаче някак успя да се справи и да не допусне пробив, като бе споходен на няколко пъти и от късмет. В резултат на това Димитров се изнерви и при 3:3 направи две двойни грешки, довели до точка за пробив. Тя бе материализирана моментално и така Чилич отново взе аванс, който му бе достатъчен, за да поведе в срещата.
Четвъртата част премина без пробиви, като Григор може да съжалява, че се стигна до тайбрек, тъй като имаше два шанса за такъв, но не съумя да ги осъществи. Така 13-ият гейм трябваше да определи дали ще бъде последният в мача, или феновете на качествения и красив тенис ще се насладят на още един, решителен сет. Тайбрекът започна със серия от къси топки от страна на Димитров, с които не спираше да тормози Чилич. Сервисът на българина също заработи, а и мрежата му помогна на два пъти и така след 7:2 точки последва мечтаният пети сет.
Позабравената усмивка на лицето на хасковлията се върна и той реализира моментален пробив още в първия гейм. Хърватинът опита да отговори, но пропиля три поредни възможности, след което Григор затвърди пробива. Именно това бе и ключовият момент в сблъсъка. Първата ни ракета не се пречупи. Нещо повече - той стигна до нов пробив при 4:2 и сервира за затваряне на мача. И макар Чилич да намали до 3:5, до нов сензационен обрат не се стигна.