07-10-2016 Григор отстреля Надал

Григор отстреля Надал

07-10-2016 Тема спорт

??стински подвиг извър??и днес най-добрият ни тенисист Григор Димитров. След седем поражения срещу носителя на 14 титли от Големия ??лем Рафаел Надал 25-годи??ният хасковлия записа първия си успех срещу именития испанец. Това се случи в 1/4-финален двубой между двамата на турнира на твърда настилка в Пекин с награден фонд от 4,16 милиона долара. Григор игра великолепно и след час и 33 минити престой на корта се класира за 1/2-финала след победа с 6:2, 6:4. За място на финала в изданието българинът ще спори с Мило?? Раонич (Канада), който отстрани в два сета Пабло Кареньо Буста (??спания). Другият 1/2-финал в Пекин ще противопостави Анди Мъри (Великобритания) и Давид Ферер (??спания).

Днес Григор показа едно ново лице - с много атака, много движение по корта, страхотни изяви в Григор най-сетне усети вкуса на победата срещу Надал+20защита, бомбени ретури и великолепни завър??ващи удари. ??менно поради тази причина до третия гейм на втория сет Надал не успя да спечели нито един от сервис-геймовете си. Нещо, което рядко може да се види не само в мач на левичаря от Майорка, но и в мъжкия тенис. ??спанецът сяка?? бе изненадан от представянето на опонента си и видимо отстъпва??е на Димитров във всички аспекти.

В първата част има??е цели ??ест пробива - четири от тях за хасковлията. Във втория сет 20-ият в света българин реализира ранен брейк и до края на срещата не допусна обрат. Така след цели осем сблъсъка срещу този съперник (първият е от надпреварата в Ротердам през 2009 година, а последният от 1/8-финалите в Базел през 2015-а) най-сетне Григор усети радостта от това да победи 4-ия в света Рафа Надал.

Първият сет продължи 43 минути и бе непредсказуем. Много динамично и неочаквано бе развитието на частта в ранния й етап. Надал и Григор си размениха ??ест поредни пробива и нито един от двамата не успява??е да спечели подаването си до ??естия гейм. Това обаче се промени и хасковлията нару??и статуквото, измъквайки началния си удар за 4:2 след спасен брейкпойнт. Димитров бе по-агресивният на корта, рискува??е при всяка възможност, докато Надал има??е трудности и често праве??е непредизвикани гре??ки. В седмия гейм бив??ият номер 1 в света отново бе колеблив. Непредизвикана гре??ка даде точка за пробив на Григор, а след пореден пропуск на испанеца брейкът стана факт за 5:2. Със страхотен сервис-гейм, завър??ил с ас, Димитров приключи първия сет в своя полза и то с категоричен резултат - 6:2.

Григор най-сетне усети вкуса на победата срещу Надал+20Григор продължи инерцията си от първата част и започна ударно и във втората. Непоставеният в схемата хасковлия изстрелва??е страхотни ретури и така принуждава??е Надал да бърка. ??менно след форхенд в аут поставеният под номер 2 в схемата испанец допусна пробив за 0:1. Сервисът на Григор работе??е безотказно и той няма??е проблеми при затвърждаването на брейка за 2:0. В третия гейм на сета испанецът спаси брейкпойнт и все пак успя да вземе първи гейм в двубоя при свое подаване - 1:2. Първата ни ракета демонстрира увереност и хладнокръвие и не трепна в нито един момент на срещата. Григор взе на нула сервис-гейма си за 3:1, а след това отново притисна Надал при негово подаване. Този път обаче испанецът не се пропука.

Мачът се движе??е гейм за гейм, като в седмия Димитров пропиля две точки за пробив, а след това самият той трява??е да отразява две при собствен сервис. До нов пробив така и не се стигна. 30-годи??ният Надал си заслужи овациите на публиката в деветия гейм, когато записа първи гейм на нула при началния си удар за 4:5. Броени минути по-късно бив??ият лидер в световната ранглиста спаси мачбол, но след това прати свой удар в мрежата и смелата игра на Григор днес бе възнаградена с победа - 6:2, 6:4.

Най-добрият ни тенисист записва трети успех срещу съсрезател от Топ 10 през тази година. По-рано през сезона Григор се наложи срещу Анди Мъри в Маями, а след това и срещу Стан Вавринка в Синсинати. Хасковлията преследва своя трети финал през 2016-а след тези в Сидни и ??станбул.

Какво показва статистиката между Григор и Раонич?
Двамата са играли три пъти и Димитров има два успеха - на Australian Open през 2014 г. и в Бризбън през 2013 г. Единствената победа на канадеца е от далечната 2011 година на 1/4-финалите в Стокхолм.