01-10-2016 Григор не издържа и се размина с финал в Чънду

Григор не издържа и се размина с финал в Чънду

01-10-2016 Тема спорт

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров не успя да се класира на финала на турнира в Чънду (Китай). Поставеният под №3 българин отстъпи след голяма битка на полуфиналите пред номер 5 в схемата Алберт Рамос-Винолас (??спания) с 6:7 (6), 6:1, 6:7 (3). Двамата се бяха срещали два пъти досега в мачове от ATP тура и Григор бе спечелил и двете срещи. През 2012 година българинът побеждава със 7:6 (1), 6:3 на 1/4-финалите в Бостад, а през 2014 Григор надделява с 4:6, 6:3, 6:4 в Монте Карло. Днес обаче 21-ият в ранглистата на ATP Димитров допусна невероятен срив в тайбрека на първия сет, в който воде??е с 5:1 точки, но въпреки това намери начин да го загуби. Във втория сет Григор даде само гейм на 28-годи??ния си съперник, но в третия изостава??е с пробив, преди да се добере до втори тайбрек. В него обаче силите на 25-годи??ния хасковлия стигнаха само за 3 точки.

В първия полуфинал по-рано днес 20-годи??ният руснак Карен Качанов, 101-и в световната ранглиста, изненада поставения под №6 Виктор Троицки (Сърбия) и го победи с 6:3, 7:5.

Мачът между първата ни ракета и 31-ия в света испанец започна с убедителен сервис-гейм на нула за Димитров и до 2:2 няма??е пробиви. В петий гейм Григор се пропука на свой сервис, но успя веднага да върне пробива, изравнявайки за 3:3. Аут от форхенд по правата на Рамос-Винолас донесе брейкпойнт на Григор при 4:3 за българина, но при следващата точка хасковлията ре??и да играе ретур от форхенд на втори сервис и това се оказа гре??но ре??ение. Димитров освободи почти целия корт и бе наказан от съперника си. Последва нова точка за пробив на българина, но и този път ретурът му не се получи. ?? третият брейкпойнт бе пропилян от хасковлията, който допуска??е твърде много гре??ки от бекхенд в тези минути и в крайна сметка не успя да пробие - 4:4. Все пак, Григор не се поддаде на разочарованието и с гейм на нула поведе с 5:4, принуждавайки испанеца да сервира за оставане в сета. Рамос-Винолас допусна геймът да се завърже от 40:0 до 40:40, но все пак изравни за 5:5. Последва сложен гейм за Димитров, който трябва??е да спасява и точка за пробив. С отличен завър??ващ удар от форхенд Григор се спаси, а после взе гейма за 6:5.

В крайна сметка, първият сет трябва??е да бъде ре??ен с тайбрек и той приключи по ко??марен за Димитров начин. А всичко започна толкова добре за българина, който направи първия мини-пробив за 2:0. След това Димитров поведе с 5:1 и всичко изглежда??е ре??ено. Рамос-Винолас намали изоставането си на 3:5, но при 6:3 Григор има??е 3 поредни сетбола. Те обаче не се оказаха достатъчни - Димитров загуби 5 поредни точки, а с това и сета.

Вторият сет започна оптимистично за 25-годи??ния хасковлия, който проби още в първия гейм. Пробивът бе затвърден с гейм на нула и българинът поведе с 2:0. Малко след това Димитров направи втори пробив за аванс от 4:1. Григор доминира??е на корта в тези минути и с трети пробив взе втория сет с 6:1, изпращайки мача в ре??аваща трета част.

Григор взе убедително откриващото си подаване в третия сет, след което има??е 5 точки за пробив в маратонския следващ гейм, но не успя да се възползва - 1:1. В следващия гейм Рамос-Винолас проби и испанецът вече изглежда??е по-близо до победата и финала. В четвъртия гейм Димитров пропусна нови три точки за пробив и Рамос-Винолас удържа подаването си за 3:1. Григор все пак успя да върне пробива в последния момент - при 5:4 за сервиращия за победата испанец. Димитров пак пропусна възможности за пробив, но след удар в мрежата на Рамос-Винолас успя да стигне до 5:5.

?? третият сет трябва??е да бъде ре??ен с тайбрек, но този път сценарият бе доста по-различен. След много гре??ки Григор допусна изоставане от 0:4, а при 6:1 Рамос-Винолас има??е 5 поредни мачбола. Григор се пребори за следващите две точки, но с убийствен завър??ващ удар от форхенд испанецът сложи точка на спора - 7:3.