14-08-2019 Григор аут и от Синсинати

Григор аут и от Синсинати

14-08-2019 Тема спорт

Григор Димитров допусна пета поредна загуба от Стан Вавринка (№23). Най-добрият ни тенисист отпадна на старта на Мастърса в Синсинати ($6 056 280), след като отстъпи в луд мач на носителя на три титли от Шлема за 7:5, 4:6, 6:7(4) за малко над два часа и половина на централния корт.
Така 28-годишният хасковлия вече изостава от швейцареца с 4:7 в преките им дуели. По-лошото е, че той ще продължи срива в ранглистата, където от следващата седмица вече ще е под №78, губейки още четири позиции! Това е поражение №15 за Димитров в едва 27 мача този сезон. Любопитното е, че на трибуните отсъстваха както Радек Щепанек, така и Андре Агаси...
Двамата започнаха срещата със стабилно представяне на начален удар, като си поделяха контрола от основната линия, без да допускат излишни грешки. За разлика от мача им в Монреал този път възможностите за пробиви липсваха и бе въпрос на психологически дуел и до това кой пръв ще сбърка. Откриващата такава дойде в полза на Григор в 12-ия гейм. Вавринка показа колебания на свой сервис, а надушил кръв, Димитров не трепна и реализира още първия си брейкбол, за да затвори сета със 7:5 след 48 минути.
Колебанията на Станимал се пренесоха и във втория сет, като той допусна точка за пробив още във втория гейм. Григор се опитваше да връща всяка една топка в корта, с което да търси непредизвикани грешки от съперника. Швейцарецът обаче удържа и съхрани надеждите си за обрат. Серия подаръци от Димитров донесоха първи възможности за Вавринка за пробив при 2:2, като познатия проблем с двойни грешки отново излезе на преден план. Той направи 5 в рамките на гейма, предавайки го именно по този начин. Българинът опита да се върне и при 3:4 можеше да изравни резултата, но пропусна два шанса, след което Вавринка се стабилизира и затвори сета след още 45 минути.
Разочарован от този развой, Григор напомни за най-лошия си период и още в третия гейм позволи пробив на нула след серия от грешки. Станимал продължи да доминира на корта, реализира нов брейк и поведе с 5:1. Двубоят изглеждаше решен, но Димитров се хвърли за обрат. Той спаси два мачбола при 2:5, след което при 4:5 стигна до нови възможности за пробив, като форхенд в мрежата на швейцареца доведе до изненадващо равенство. И когато се очакваше българинът да натисне спусъка, Вавринка показа майсторство и се съживи с нов пробив. Лудостта в Синсинати не приключи с това, а борбата на Григор му донесе поредно равенство и тайбрек. За съжаление там вече ветеранът взе своето и съумя да затвори мача. Във втория кръг той ще се изправи срещу Андрей Рубльов (№70), който сломи Николос Базилашвили (№17) след 6:7(4), 6:4, 6:2.