в днешния брой Грешки в защита провалиха Ливърпул

Грешки в защита провалиха Ливърпул

19-09-2019 Тема спорт

Две грешки на Андрю Робъртсън и Върджил ван Дайк направиха така, че Ливърпул стана първият европейски шампион, който загуби следващия си мач в турнира, от Милан през 1994 г. Вярно е, че през онзи сезон росонерите стигнаха до финал, където сведоха глави пред Аякс. А мърсисайдци допуснаха поражение и преди година в груповата фаза на „Сан Паоло“, но в крайна сметка спечелиха Шампионската лига. Прекалено рано е, за да се правят каквито и да било заключения или драми.
И все пак беше разочароващо, най-вече заради настоящата форма на червените и тяхното родословие в този турнир. А победата на Залцбург с 6:2 над Генк предполага, че домакинството на австрийците може и да не се окаже най-лесната задача на света. Възможно е белгийците да са твърде слаби, но все пак Ливърпул няма как да знае това.
Ключова роля за европейската корона през миналата кампания имаше отличната защита на Юрген Клоп. С право Ван Дайк е смятан за най-добрия централен защитник в света, а Робъртсън за една от най-големите сделки в историята на Висшата лига. Във време, когато отбраната все повече се смята за изгубено изкуство, тези момчета са истинска находка.
Ливърпул печели, защото четворката в защита поставя основа, която прави така, че вкараните голове да имат значение. В Арсенал например нападателите трябва да се чудят колко трябва да отбележат, за да заличат отбранителната нескопосаност на тима. В Мърсисайд са наясно – един, или може би два. Така че да допуснеш дузпа в 82-ата минута и да объркаш пас назад, е непозната територия за отбора на Клоп. Това ще вбеси германеца, най-вече защото Ливърпул трябваше, а и заслужаваше, да изпревари времето, в което Наполи вкара.
Но защитата на южняците, водена от отличния Кулибали, бе на висота, а когато се стигаше до удар към вратата, Алекс Мерет бе като стена. След почивката пред Мане и Салах се откриха няколко положения, но уви. Това означаваше, че червените остават уязвими при случайно събитие. И едно такова пристигна 8 минути преди края на срещата. Кайехон се втурна в наказателното поле, а Робъртсън необмислено протегна крак. Това даде възможност на съдията Феликс Брих да посочи бялата точка и той го стори. Дори на повторенията не стана ясно правилно ли бе решението на рефера. За едни изглежда симулация, други отговаряха с клишето „търси контакта“, а трети бяха на мнение, че Робъртсън е проявил небрежност. Отличният през цялата нощ вратар на мърсисайдци Адриан докосна топката с ръката си, но тя все пак влетя в мрежата след изпълнението на Мертенс.
Последва по-лошото. Ван Дайк владееше топката, а в това той е най-прецизен. Холандецът необяснимо реши да върне към Робъртсън, без да забележи, че резервата Фернандо Йоренте е наблизо. Бившият нападател на Тотнъм прие подаръка и оформи крайното 2:0.
Така Ливърпул записа четвърта поредна загуба при визита в груповата фаза на Шампионската лига. Но все още е рано. Ако има отбор и мениджър, който не би се притеснил от напрежението, това са именно мърсисайдци.