25-10-2016 Голямо разочарование

Голямо разочарование

25-10-2016 Тема спорт

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров напусна рано-рано турнира в Базел с награден фонд от 1,7 милиона евро. Поставеният под номер 6 в основната схема хасковлия загуби още в първия кръг със 7:6(9), 4:6, 4:6 срещу Жил Мюлер (Люксембург). Сблъсъкът бе оспорван и продължи 2 часа и 21 минути, като 25-годи??ният хасковлия вече има отрицателен баланс срещу този съперник - 3 поражения и 2 успеха. Във втория кръг 33-годи??ният Мюлер, който е 37-и в класацията на ATP, ще мери сили с Беноа Пер (Франция) или Флориан Майер (Германия).

За Димитров това бе ??есто участие на турнира в Базел, като три пъти той бе достигал до 1/4-финалите. През миналия сезон българинът отпадна на 1/8-финалите след поражение в три сета срещу Рафаел Надал (??спания).

Първият сет продължи 62 минути и предложи на зрителите наистина голяма битка. До пробиви така и не се стигна, въпреки че Григор има??е няколко възможности. Още във втория гейм хасковлията има??е три брейкпокпойнта, но Мюлер се измъкна за 1:1. Сервис-геймовете на Димитров вървяха много по-лесно от тези на опонента му. Първата ни ракета взе последователно на нула подаванията си за 4:3, 5:4 и 6:5. В 12-ия гейм представителят на Люксембург отново има??е затруднения и трябва??е да отразява два сетбола - задача, с която се справи успе??но за 6:6. Това означава??е, че първият сет ще бъде ре??ен в тайбрек.

В него обаче ситуацията не бе по-малко завързана. Григор повеждава??е с 2:0 и 4:2 точки, а след това и с 6:3, но така и не успява??е да затвори частта. Българинът пропусна пет сетбола в тайбрека (общо седем в частта), но при осмия ??анс се възползва от аут при ретур на съперника и приключи частта в своя полза. Димитров показа характер и издръжливост, като успя да неутрализира сетбол на Мюлер при 7:8 точки. Самият тайбрек пък бе с продължителност от 14 минути.

Втората част започна чудесно за Григор и той записа ранен пробив за 1:0, а след това го затвърди за 2:0. Опитният Мюлер обаче стабилизира началния си удар и с все по-голяма лекота взима??е подаванията си. В ??естия гейм състезателят от Люксембург блесна с великолепен прехвърлящ, а малко по-късно в гейма успя да върне и пробива след непредизвикана гре??ка на Димитров - 3:3. Мюлер спечели на нула геймовете си за 4:3 и 5:4, а след това нанесе и своя удар с пробив за 6:4 и изравняване на сетовете. ??зправен пред това да загуби частта при 15:40 в десетия гейм и свое подаване Димитров спря да играе, мислейки, че удар на опонента му е в аут, но топката се оказа добра и именно така българинът загуби сета.

В последната част сервисът се оказа голямото оръжие на Мюлер. Той бе като ма??ина и само в седмия гейм сяка?? за кратко има??е срив. Представителят на Люксембург спечели на нула четири от сервис-геймовете си в този сет. Григор също демонстрира разнообразие в играта си, но и гре??ките му бяха повече от тези на съперника. При 3:3 Димитров може??е да осъществи ценен пробив. Той поведе с 40:0 при начален удар на противника си, но благодарение на бомбените си сервиси Мюлер измъкна пет поредни точки и обърна развоя на гейма за аванс от 4:3. Българинът, който е 18-и в световната ранглиста, изравни за 4:4, но след това отново изгледа безучастно сервис-гейма на Мюлер. В десетия гейм по-възрастният от двамата състезатели заложи на агресивния стил, а Григор бърка??е. Форхенд уинърите на Мюлер бяха впечатляващи, а хасковлията допуска??е непредизвикани гре??ки. При 4:5 Димитров изостана с 15:40 и спаси мачбол, но при втория прати отново форхенда си в аут, с което участието му в Базел приключи.

Следващият турнир в програмата на Григор е този от "Мастърс" сериите в Париж (31 октомври - 6 ноември).