в днешния брой В последната декада купата бяга от Левски

В последната декада купата бяга от Левски

07-05-2018 ЕК??П НА „ТЕМА СПОРТ“

На 9 май Левски ще се опита да спечели 26-ата си купа в битка срещу Славия. Сините са хегемон в турнира, а любовта им с този трофей (независимо как се е казвал през годините) сяка?? е от пръв поглед.
„Тема Спорт“ ви предлага ретроспекция на всичките финали на тима от „Герена“. След като в преди??ни броеве на вестника ви представихме тези от 1942 до 1985 г., днес е ред на последната част.

1986 г. – Тих банкет
с ка??кавал и водка

След финала през 1985 г. БКП разформирова Левски и ЦСКА – сините стават Вито??а, а червените Средец. Затова и година по-късно на финала за купата според зевзеците има банкет с ка??кавал (Вито??а е популярен ка??кавал) и водка (Средец е марка питие). В полуфиналите Левски бие със 7:3 Етър на „??вайло“, а последният гол за сините е дело на сина на Георги Аспарухов-Гунди – Андрей.
Във финала между вечните врагове заради санкциите отпреди година в състава на Левски не са Емил Велев и Емил Спасов, а в единия и другия лагер отсъстват по четирима национали, готвещи се за световното – Боби Михайлов, Петър Петров, Наско Сираков, Божидар ??скренов и Георги Димитров, Радослав Здравков, Стойчо Младенов, Лъчезар Танев.
На терена над всички е Михаил Вълчев, който до 22-ата минута вкарва два гола за сините, а след почивката Георги Славчев е точен за ЦСКА от дузпа.

1987 г. – 13 май се
оказва фатален

13 май се оказва фатален за Левски. След като сините изпускат първенството, те остават с празни ръце и за Купата на България. Във финала срещу ЦСКА сините получават две кро??ета в разстояние на 6 минути – ??вайло Киров (33) и Любослав Пенев (39), от които така и не се възстановяват. В 62-ата минута капитанът Руси Гочев връща един гол от дузпа, но за повече силите на Левски не стигат.

1988 г. – Патрика
сломява сините

В битката за трофея Левски пада от ЦСКА с 1:4 – първия път от 1969 г. насам, в който сините допускат 4 гола от съперника. Червените разполагат с нападателното трио Стоичков – Пенев – Костадинов, но съперникът капитулира пред изстрелите на Петър Витанов-Патрик. В напечен финал сините са без основни фигури – Емил Велев и Емил Спасов. Стоичков извежда армейците напред, но Николай ??лиев изравнява с глава. До почивката червените дръпват с гол от дузпа на Пенев. През втората част сините натискат, но в 85-ата минута със силен ??ут извън пеналта Витанов вкарва за 3:1, а до края на мача повтаря успе??но упражнението.

1991 г. – Ботев пак
в ролята на клиент

Левски е в една четвъртфинална група с ЦСКА. Съперниците се срещат един срещу друг на 13 февруари 1991 г. в Ямбол – първото и единствено досега дерби, което не е играно в София. Пред 20 хиляди зрители Велко Йотов е изгонен в края на първото полувреме. Въпреки това Левски печели с 2:0 с голове на Георги Донков и Петър Михтарски.
Финалът Левски Ботев Пд е повторение на дуела отпреди 7 години. ?? през 1984 г., и през 1991 г. Ботев Пд и Левски са водени от едни и същи треньори – Динко Дерменджиев-Чико и Васил Методиев-Шпайдела. Канарчетата за осми път са на финал, като половината от тях са именно срещу сините, а победата винаги е била на страната на столичани. Във Велико Търново жълто-черните излизат в ролята на фаворити. Непрекъснатият дъжд на стадион „??вайло“ изважда на преден план физическата издръжливост на двата отбора. Докато са свежи, пловдивчани диктуват събитията на терена, но в 57-ата минута вратарят им Христо Тенев „проспива“ силен ??ут от 30 метра на Георги Донков и сините повеждат напук на логиката. Десетина минути по-късно влезлият като резерва юно??а на Ботев Огнян Йосифов изравнява, но идва мигът на Даниел Боримиров – 2:1. Купата е синя, а Ботев отново е с празни ръце.

1992 г. – Спрян е
полетът на орлетата

Най-голямата изненада е в четвъртфиналите на турнира. Благоевградският Пирин губи с 0:2 от ЦСКА в София, но на „Христо Ботев“ разковава съперника – 3:0 с попадения на Божидар Янков (2) и Христо Войнов. Орлетата летят до финала, но там се сблъскват челно с товарния влак. В Пазарджик в сблъсъка за трофея Левски оскубва съперника си. Станимир Стилов-Мъри вкарва два гола – по един в края на първото и началото на второто полувреме. Те му осигуряват трансфер във Фенербахче – срещата е наблюдавана от наставника на турците Йозеф Венгло??. Георги Димитров, ??лиан ??лиев и Велко Йотов доразсипват съперника, в чиито редици като централен защитник играе ??ван Бербатов – бащата на Димитър Бербатов.

1994 г. – Пирин
пак е покорен

През сезон 1993/94 сините газят всичко по пътя си. В първенството сините допускат само едно поражение и взимат титлата, а за купата минават последователно през Балкан Белоградчик, Берое, Черно море и Марек, като дупничани са елиминирани в два мача с голова разлика 10:0 (7:0 и 3:0). Във финала съперник е Пирин. Орлетата обаче не се дават лесно. Пред тях дори изскача отличен ??анс, но Петър Михтарски пропуска сам срещу резервния вратар Олег Моргун. 3 минути преди края ??лиан ??лиев бележи в мрежата на Мирослав Митев и Левски прави дубъл.

1996 г. – Служебна загуба
и поход срещу корупцията

Левски губи във финала за купата от Славия с 0:1 до 76-ата минута. Тогава, вбесен от отсъжданията на рефера Митко Митрев, Томас Лафчис вади отбора от терена. Тогава спонсор на белите е „??нтергруп“ – икономическата структура на страховитата тогава групировка С??К. За онези смътни времена се носят легенди. Сините правят опит да спрат Славия към дубъл, който бил подготвен с „мутренски прийоми“. Четири дни след драмата във финала Лафчис повежда поход на сини фенове срещу корупцията от Руски паметник до стадиона на белите в „Овча купел“, където Левски се прощава и с титлата след 0:1 от Локо Сф с гол на Симеон Чилибонов.

1997 г. – Рико??ет
осуетява обрат

След 9-годи??на пауза Левски и ЦСКА отново се срещат на финал. Битката за трофея е ре??ена от куриозен рико??ет. Червените водят с 2:0, след като бранителят Стефан Лулчев засича точно с глава центриране от корнер на бив??ия плеймейкър на сините Георги Йорданов-Ламята, а после друг защитник на армейците – Филип Филипов, асистира за попадението на Петър Жабов. Левски обаче връща един гол също чрез бранител - Станимир Господинов, и поема към обрат. Точно тогава капитанът на сините Емил Кременлиев при опит да изчисти напред топката уцелва гърба на пресиралия го Милен Петков. Кълбото изписва невероятна парабола и спира в мрежата на слисания Димитър ??ванков - 3:1 за ЦСКА.

1998 г. – Честит юбилей

„Честит юбилей!“, ехти от трибуните на националния стадион „Васил Левски“ на фаталния за червените 13 май 1998 г. – така сините фенове честитят на ЦСКА 50-ата годи??нина пред погледите на 50 000 зрители. Толкова се събират за последен път на вечното дерби. Най-добър в редиците на сините с гол и три асистенции е Дончо Донев, който бе минал и през „Армията“. Негов е и прострелният пас в предпоследната минута, след който петия ??амар по армейското самочувствие със своя автогол удря сменилият барикадата бив?? халф на Левски Георги Йорданов-Ламята. По време на злополучния двубой на пейката на червените е и „Златната топка“ Христо Стоичков, който така и не се появява в игра...
Червените рухват психически и още в началото на втората част губят с 0:3. Стоичков ре??ава, че в онзи момент на тима не може да помогне и Господ, и разочарован се отправя към съблекалните. Фен от трибуните започва да го ругае, а верен на избухливия си нрав, Стоичков хуква моментално към него. Саморазправата е предотвратена от техническия директор на Левски Андрей Желязков и двама полицаи.
В началото Левски открива с гол на Николай Тодоров-Кайзера, а ЦСКА удря греди чрез Костадинов и Жабов. Александър Александров-Кривия удвоява за сините, преди Донев да направи 3:0. 4:0 става с гол на Георги ??ванов-Гонзо.

2000 г. – Легендата
и Гонзо носят трофея

В Пловдив учителят Димитър Димитров-Херо дава урок по тактическа зрелост на своя ученик Димитър Стойчев. Това става във финал между Левски и Нефтохимик. Бургазлии са напълно равностойни до 87-ата минута, когато Веселин Бранимиров не успява да пресече дълъг пас на Александър Александров-Кривия към Георги ??ванов-Гонзо. Централният нападател на Левски елегантно овладява топката и с виртуозен прехвърлящ удар препарира вратаря на нафтата Данчо Господинов. В добавеното време се разписва и Бисер ??ванов-Легендата, изведен от Георги ??ванов. Херо стига до първата си купа, но не със своето творение Нефтохимик, а след мач срещу него...

2002 г. – Триумф
в „Овча купел“

През 2002 година Левски и ЦСКА се срещат във финала на турнира на стадион „Славия“ в квартал „Овча купел“. Сините са водени от сърбина Славолюб Муслин, а червените от италианеца Джиджи Симони. В 31-ата минута Тодор Янчев изсипва балонна топка от фаул в наказателното поле на тима от „Герена“, където вратарят Георги Петков изпуска неумело кълбото, то се удря в крака на защитника Далибор Драгич и спира в мрежата – 1:0 за червените. След почивката на терена има само един тим – този със сини фланелки. Руснакът Костя Головской поема отскочила топка и с плътен ??ут изравнява, Гонзо добавя дежурното си, 13-о поред попадение в червената врата, а точката от пряк свободен удар поставя влезлият като резерва унгарец Петер Кабат. Обратът от 0:1 до 3:1 става факт.

2003 г. – Еквадорец
води сините към финала

Една мениджърска измама всъщност се оказва четирилистна детелина за Левски в турнира през пролетта на 2003 г. По време на зимната си подготовка в Турция сините чакат висок офанзивен играч от Еквадор, за когото плащат торба с пари, а получават дребничък бек на име Мануел Мендоса. За краткия си престой в България Мендоса обаче остава завинаги в запалянковския фолклор с единствения си гол. Той е във вратата на ЦСКА и катапултира сините на финала за купата. В първия полуфинал срещу червените на „Армията“ Левски се брани цял мач, преди в последната минута Мендоса да вкара на празна врата. След 0:0 в реван??а сините достигат до битката за трофея. В нея съперник е Литекс. Головской и сърбинът Са??а Симонович дават преднина за столичани, в края мароканецът Мурад Хидиуед вкарва почетното попадение за ловчанлии.

2005 г. – Началото
на синята приказка

Една купа може да е закономерният край на изминат дълъг път към върха, но може и да е просто началото на период на горда доминация. Синята приказка на Станимир Стоилов Мъри едва ли ще??е да бъде написана, ако неговият Левски си бе позволил лукса да загуби и двата трофея през пролетта на 2005 г. в надпревара с вечния съперник ЦСКА.
Във финала за купата от тактическото дебнене преди почивката не остава и следа след това, когато вратарят на ЦСКА Хмарук излиза неразчетено при центриране и ветеранът Боримиров с глава наказва гре??ката му. В 75-ата минута бърза контра на сините в разредената отбрана на ЦСКА завър??ва с нов гол, този път на Домовчийски. Поредната непремерена намеса на Топузаков в своето наказателно поле води до дузпа и гол за червените.

2007 г. – 13-и дубъл
и последна купа

На финала в Стара Загора Левски излиза срещу Литекс на Люпко Петрович. Ловчанлии са по-добри, но за 90 минути така и не успяват да пратят топката в мрежата. Край тъча Люпко подкача при всеки пропуск – според него са 8. Той приема философски двата удара, които се отбиват в гредите на синята врата, но гледа невярващо, когато в последната минута на редовното време резервата Андре да Силва –Бето, сам срещу Георги Петков, прави по-трудното и не уцелва вратата. В 111-ата минута французинът Седрик Бардон си заработва дузпа, която успе??но реализира – купата е синя. Трофеят пък е под №6 за капитана на Левски Елин Топузаков-Топчо, с което изравнява индивидуалния рекорд на някога??ния железен защитник на ЦСКА Красимир Безински.
С трофея сините печелят 13-и дубъл, но тази купа остава последната във витрината.

2013 г. – Провал
при дузпите

През 2013-а Левски е на крачка от дубъл – първо ще спори за трофея срещу Берое, а в последния кръг на първенството трябва да победи Славия. Сините обаче се провалят и на двата фронта. В Ловеч те отстъпват във финала в истинска драма. Преди почивката заралии повеждат с 2:1, а Христо Йовов е изгонен. В 79-ата минута Андонов прави аванса на старозагорци 3:1. Следва син щурм, който дава резултат – вкарват Жоао Силва и Гари Родригес. Продълженията са прелюдия към спектакъла на дузпите, които са парад на пропуските – само една вкарана при първите 6 изпълнения. Накрая радостта е за Берое.

2015 г. – Провал край
морето срещу Морето

Феновете на Левски пълнят стадион „Лазур“ в Бургас и очакват купа от любимците си от финала с Черно море. Силите стават неравни към края на първата част, когато за два жълти картона само за 4 минути е изгонен халфът на варненци Стенио. Левски установява траен превес, но повежда в резултата чак в 72-ата минута с гол на Антонио Аниете. Тогава треньорът на моряците изиграва двата си офанзивни коза, които до онзи момент стоят на пейката – влиза Георги Божилов, а после и ??ван Коконов. На ход е Стоев, който ре??ава да затвори играта и вади най-острия си играч Аниете. Левски вече се вижда победител, когато в добавеното време резервата Божилов подава фантастичен пас с глава към друга резерва – Бакари, който изравнява и праща мача в продължения. В края им Курьор вкарва – ??ок за сините и 1:2.