05-07-2021 В поредицата днес: Първа глава от синята приказка

В поредицата днес: Първа глава от синята приказка

05-07-2021 ЕКИП НА „ТЕМА СПОРТ“

Рецитал на Гунди и Еузебио украсява битката на Левски с Бенфика

Левски дебютира в евротурнирите 9 години след първото българско участие в тях. През сезон 1964/65 сините прекъсват друга тягостна серия – 12 години без титла на домашната сцена и така си осигуряват достъп до турнира за Купата на шампионите. Първият им съперник – шведският Юргорден, не е особено впечатляващ. На „Росунда“ Георги Соколов опъва мрежата на съперника още в 8-ата минута и това води до допълнително успокоение в нашия лагер. Домакините се възползват от това и обръщат резултата с два гола на Нилсон, с което свършва всичко положително за тях срещу българите.
Иначе гостуването на Левски в Швеция е съпроводено с куп куриозни и трагикомични случки. На разбора преди мача в съблекалнята лично пристига българският посланик в Стокхолм Лалю Ганчев. Човекът иска да окуражи своите, но вместо това треньорът на сините Рудолф Витлачил му тегли здраво конско. Чехът го хваща за шлифера и с викове „Вон, вон!“ го изхвърля през вратата. Смутените футболисти опитват да обяснят на наставника си, че Ганчев е важен човек и може да му докара неприятности, но той е неумолим. „Тука аз посланик“, крещи разбеснелият се треньор на развален българо-чешки. За негово щастие, посланикът изобщо не е злопаметен. След мача той дори изчаква Витлачил, за да му се извини, задето не знаел порядките в отбора.
Част от играчите обаче се заместват в далеч не толкова безобидна история. За нея разказва Георги Соколов. „След мача обиколихме магазините и се качихме в автобуса. Бързахме за официалната вечеря в посолството. Изведнъж се появиха полицейски коли. От тях слязоха две продавачки и влязоха при нас заедно с ченгетата. Разгледаха ни един по един. Посочиха крилото – Мони Николов и го обвиниха в кражба на дрехи. Той будалата слезе от рейса доброволно. Каза, че с него сме били аз и Иван Здравков. Прибраха ни и тримата в отделни килии. Отговарях много нахакано на следователя и не признах нищо. В София също ме привикаха в милицията. Казаха, че в ареста съм се държал достойно. А аз бях решил, ако отборът тръгне без мен, да поискам политическо убежище в Швеция“, споделя Соколов в мемоарите си.
На реванша драми няма. Юргорден глътва четири гола за половин час и накрая кротко спира на шестица. После обаче идва трудното, защото в София пристига Бенфика в целия си блясък начело с Еузебио. Левски обаче не се дава и повежда още в 4-ата минута с виртуозно попадение на Георги Аспарухов-Гунди. После Симеон Николов пропуска сам срещу вратаря. Еузебио изравнява, след като надхитря Иван Вуцов и симулирайки, че е контузен му открадва топката. След почивката Николов се реваншира за пропуска си, и след като Аспарухов му сваля топката с глава, отново дава аванс на сините. Еузебио обаче много бързо връща и този гол, промушвайки от малък ъгъл топката в мрежата зад Михайлов.
В Лисабон битката окончателно се превръща в рецитал на Гунди и Еузебио. Първи арията започва българинът, откривайки резултата още 3-ата минута, но Еузебио светкавично стреля за 1:1. После Аспарухов е посечен в наказателното поле на Бенфика, но френският съдия Фошо предпочита да гледа в другата посока. Колуна прави 2:1 за Бенфика, а веднага след почивката Торес вкарва за 3:1. В тази ситуация много отбори биха рухнали, но не и Левски на Аспарухов. В 75-ата минута той елиминира цялата защита на противника и поразява целта – 3:2. До края късметът е с домакините и те успяват да удържат крехкия си аванс, а след края на двубоя засипват Гунди със суперлативи. „Ако някой ми беше казал, че България притежава играч от такава класа, нямаше да повярвам. Аспарухов е новият Ди Стефано, достоен е да играе в най-силните европейски отбори“, възкликва легендарният треньор на Бенфика Бела Гутман.

СТАРТЪТ
12 септември 1965 г. КЕШ, 1/16-финал
ЮРГОРДЕН – ЛЕВСКИ 2:1
„Росунда“, Стокхолм 3 000

ЮРГОРДЕН: Арвидсон, Карлсон, Йонсон, Сьоберг, Милд, Сандберг, Х. Андерсон, Виестол, Ериксон, Нилсон, К. Андерсон

Линдберг

ЛЕВСКИ: Бисер Михайлов, Ив. Здравков, Ив. Вуцов, Г. Георгиев, М. Иванов, Г. Златков, Ал. Манолов, Ст. Абаджиев, Аспарухов, Соколов, Ал. Костов

Р. Витлачил
Голмайстори: 0:1 Соколов 8, 1:1 Нилсон 39, 1:2 Нилсон 62
Съдия: Анет (Белгия)

МАЧОВЕТЕ ДО КРАЯ
1/16-финал-реваш
ЛЕВСКИ – ЮРГОРДЕН 6:0
1:0 Аспарухов 13, 2:0 Аспарухов 18, 3:0 Хр. Илиев 33, 4:0 С. Николов 34, 5:0 Хр. Илиев 47, 6:0 Ст. Абаджиев 78