в днешния брой В Стара Загора треперят Аустрия и Атлетик Билбао

В Стара Загора треперят Аустрия и Атлетик Билбао

29-06-2015 Румен СЛАВОВ

В четвъртък, 7 юни, от 19:00 часа в Литва Берое започва осмото си участие в евротурнирите срещу Клайпеда Атлантас. „Тема Спорт“ ще ви припомни всяко от преди??ните.

Осминафинал в дебюта

Берое дебютира в турнира за Купата на УЕФА през 1972 година, след като завър??ва трети през сезон 1971/72 след грандовете ЦСКА и Левски. Жребият отрежда на старозагорци силния тим на Аустрия Виена.
Първият двубой се играе на 13 септември в града на липите. Стар??и треньор на беройци е Лозан Коцев. След първоначално проучване футболистите на Берое се втурват във вихрени атаки и след първите 45 минути нанизват 4 гола във вратата на Менцел – хеттрик на големия голмайстор Петко Петков и един на лявото крило Белчев. През второто полувреме беройци приспиват своите противници, за да се стигне до последните 10 минути, когато се извива нова вихру??ка пред източната врата на стадиона и... нови 3 гола – 2 на Петков и един на Евгени Янчовски. Така се стига до уникалното 7:0 в дебюта на старозагрския клуб в Европа.
На реван??а във Виена заралии постигат нова победа, този път „само“ с 3:1, след нови 2 гола на Петков и един на Белчев. Така зелено-белите стават първият роден тим, отстранил австрийци в Европа.
На 1/16-финалите чака клубът на великия Ференц Пу??ка?? – Хонвед Будапеща. На 25 октомври 1972 година домакините подхождат много внимателно през първите 45 минути. През второто полувреме те се развихрят и в рамките на 13 минути нанасят мълниеносен удар, като реализират 3 гола чрез Петков Петков в 46-ата, Д. Димитров в 53-ата и Б. Киров в 58-атата – чиста победа с 3:0. На реван??а заралии губят с 0:1, но продължават и стават първият роден тим, отстранил унгарски.
Следващият противник на 1/8-финалите е ОФК Београд. В първата среща на стадион „Омладински“ реферът от Румъния Петричану отменя чист гол на заралии, а мачът завър??ва 0:0. Затова Стара Загора всички са в приповдигнато настроение, в очакване на лесна победа. Мачът тръгва добре за зелено-белите, които повеждат от дузпа в 43-ата минута, реализирана от Б. Киров. През втората част обаче крилете на домакините са пречупени и те инкасират три гола за крайното 1:3.

Четвъртфинал след бой
над Атлетик Билбао

През 1973-а Берое отново се класира за участие в Европа – в КНК като финалист за националната купа. Първото препятствие е твърде леко – Фола Е?? от Люксембург. Гостите, трезво оценили нищожните си ??ансове, предлагат на старозагорци и двата мача да се играят у нас. Първият двубой се превръща в монолог на Берое, който на 19 септември под проливен дъжд стига до вече познатото 7:0. С хеттрик се отличава стрелецът Петко Петков, два гола реализира М. Бончев, а по един Г. Стоянов-Бръснаря и Хр. Тодоров-Цукито. След 4 дни на 23-и в тренировъчно темпо беройци бият само с 4:1 – точни са Петков, Белчев, Тодоров и Киров от дузпа.
Следващото препятствие е Атлетик Билбао, в чийто състав има редица испански звезди. На 24 октомври заралии постепенно налагат волята си и в 36-ата минута Д. Димитров открива след асистенция на Петко Петков. През втората част падат нови два гола във вратата на Хосе ??рибар, дело на Ж. Желев–Домата от над 30 метра и М. Бончев.
На реван?? на „Сан Мамес“ испанците се хвърлят в непрестанни атаки, но въпреки пристрастното съдийство на унгареца Шандор Петри успяват да отбележат само един гол чрез Ласа в 29-ата минута. Мачът на своя живот прави вратарят Тодор Кръстев (вече покойник), който с невероятните си спасявания отчайва нападателите на Атлетик. Жертва на грубата игра на ??няки Саез става лявото крило на старозагорци Георги Белчев (счупен крак в 30 минута), което слага край на кариерата му в Берое.
В 1/4-финалите Берое се изправя срещу представителя на бив??ата ГДР Магдебург, който е пълен с национали. Съдбата обаче обръща гръб на заралии – Петко Петков заболява от жълтеница, контузен е Белчев, а Евгени Янчовски е сложил край на кариерата си. В първата среща Берое губи като гост с 0:2, а за капак се контузва и дясното крило Борис Киров. Преди реван??а се контузва и Жеко Желев–Домата и Янчовски е принуден да поднови кариерата си за този мач! С осакатен състав Берое успява да поведе в 72-ата минута с гол на ??ван Вутов от дузпа, но 8 минути по-късно Херман изравнява и слага край на надеждите на Берое за класиране на полуфинал.