26-05-2018 Вратар и уникален Бейл поднесоха 13-та на Реал

Вратар и уникален Бейл поднесоха 13-та на Реал

26-05-2018 Тема спорт

Отборът на Реал Мадрид спечели безпрецедентен трофей №13 в Шампионската лига след победа с 3:1 над Ливърпул във финала в Киев. Главен герой в сблъсъка бе??е вратарят на мърсисайдци Лорис Кариус, който на практика отбеляза две попадения за “лос бланкос”. В 51-ата, той търкулна топката в крака на Карим Бензема за 1:0, а в 83-ата позволи на топката да мине през ръцете му след удар на Гарет Бейл от почти 30 метра. Уелският стрелец реализира и фамозен гол със задна ножица в 64-ата минута. За “червените” точен бе??е Садио Мане в 51-ата. Англичаните понесоха жесток удар още в 30-ата минута, когато Мохамед Салах напусна с контузия.
Зинедин Зидан повтори стартовите 11 от битката за трофея в Кардиф преди година. ??ско бе??е поставен зад Карим Бензема и Кристиано Роналдо, измествайки Гарет Бейл. Както се очаква??е, Лукас Васкес и Марко Асенсио също останаха на пейката.
Юрген Клоп не изневери на своята схема 4-3-3, разчитайки в атака на "мълниите" Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Садио Мане. Жоржиньо Вайналдум пък зае вакантната позиция в средата на терена след травмите на Емре Джан и Алекс Окслейд-Чембърлейн.
Преди да е изминала и минута "червените" се доближиха до вратата на Кейлор Навас. Каземиро загуби топката, Салах потърси пас в наказателното поле, но Рафаел Варан бе??е на точното място. В петата минута Марсело срита Салах пред наказателното поле и съдията Милорад Мажич не извади картон само заради ранния стадий на двубоя. Английският тим изпълни късо, а египетският нападател бе??е блокиран при опит за ??ут.
В седмата Навас се хвърли в краката на Салах и успя да "захлупи" топката". Мърсисайдци започнаха вихрено и рано опитаха да наранят своя съперник. В 11-ата Марсело отправи слаб и неточен удар, но загатна, че "лос бланкос" не са забравили да атакуват. В 14-ата британците натикаха сериозно Реал пред вратата на Навас, създаде се голяма суматоха, но нито един от опитите за удар не се получи. В 15-ата Кристиано ??утира мощно и много опасно над вратата от малък ъгъл след много добра акция на испанския тим.
В 17-ата напрежението скова Даниел Карвахал и той изрита топката назад, предизвиквайки корнер от нищото. "Лос меренгес" бяха подложени на страхотна преса. В атака "червените" показваха остри зъби. В 23-ата Фирмино получи сам около дузпата, но се засуети и бе??е блокиран. Секунда по-късно Александър-Арнолд ??утира мощно, топката рико??ира, ала Кейлор Навас показа майсторство и парира.
В 25-ата Салах "изправи косите" на феновете на Ливърпул. Африканецът удари ло??о рамото си след схватка със Серхио Рамос. Голаджията на ливърпулци се върна на терена, но само две-три минути по-късно отново легна на тревата и напусна със сълзи в очите. На негово място влезе Адам Лалана.
??спанците надигнаха главата след смяната на Салах, възползвайки се от стъписването в редиците на Клоп. В 32-ата Карим Бензема бе??е блокиран в наказателното поле при доста добро положение в графата на европейския крал. В 36-ата финалът даде втора жертва, след като Карвахал също получи контузия и бе??е сменен от Начо Фернандес.
В 43-ата топката попадна в мрежата на англичаните. Кристиано Роналдо стреля опасно с глава, Лорис Кариус реагира и изби, а Бензема бе??е точен при добавката. Страничният рефер правилно вдигна флага за засада, като такава има??е и на португалеца, и на французина. В 45-ата Бензема центрира към далечната греда, където Начо стреля директно от въздуха и изпрати топката от вън??ната страна на мрежата в аут.
В третата добавена минута на полувреме френският стрелец на мадридчани получи пространство, напредна и ??утира много опасно от 20 метра - на по-малко от метър от голлинията. Като цяло първият половин час мина изцяло под диктовката на тима от "Анфийлд", а след смяната на Салах мадридчани тръгнаха напред и започнаха да създават положения.
Втората част започна с великолепна възможност за Реал. Лалана направи груба гре??ка и подари топката на ??ско, който от 15 метра насочи в напречната греда, а вратарят Кариус бе??е далеч напред. В 51-ата и Бензема не разбра как отбеляза гол. Френският нападател не успя да достигне до дългото подаване. Кариус улови и въпреки че бе??е притиснат от Бензема, ре??и да подава с ръка топката отдолу, Карим протегна крак и блокира топката. Кълбото се търкулна и се му??на в мрежата до дясната греда.
Английският тим успя да се надигна и отвърна с ранен изравнителен гол. В 55-ата Деян Ловрен скочи най-високо при корнер, насочи към малкото наказателно поле, а там Садио Мане протегна крак пред вратаря и изравни - 1:1.
В 60-ата ??ско овладя с гръб към вратата на около осем метра от голлинията. Малагийският халф се завъртя и стреля към близкия ъгъл - Кариус плонжира и изби в корнер. Минута по-късно ??ско отстъпи място на Бейл. Едва четири минути по-късно уелската звезда реализира ??едьовър. Гарет вкара един от най-красивите голове на финали в ШЛ, след като завъртя превъзходна задна ножица на 16 метра от голлинията и заби топката под гредата. Асистенцията бе??е на Марсело.
В 69-ата капитанът Рамос се намеси току пред Мане. Минута по-късно Мане тресна страничната греда след остър и нисък удар по диагонала от около 20 метра. В 82-ата Кариус направи силно спасяване след страхотна комбинация между Бейл и Бензема. Само минута по-късно Бейл ??утира от 28 метра, вратарят ре??и да лови топката, но тя му избяга и кълбото мина зад гърба му и влезе в мрежата за 3:1.
Реал Мадрид - Ливърпул 3:1
1:0 Бензема (51)