15-09-2014 Венци Христов – четвъртият бероец голмайстор в елита след 8-ия кръг

Венци Христов – четвъртият бероец голмайстор в елита след 8-ия кръг

15-09-2014 Румен СЛАВОВ

С реализирането на първия си хеттрик като състезател на Берое в срещата с Марек (4:0) националът Венцислав Христов стана четвъртият бероец в историята, който оглавява листата на голмайсторите в А група след 8-и кръг.
Първият футболист на заралии с най-много голове след 8 изиграни мача и голмайстор № 1 на България славният Петър Жеков. В ??ампионата 1966/67 година той реализира 7 гола и е едноличен голмайстор. Жеков става и стрелец № 1 в края на първенството с 21 попадения.
За втори път състезател на Берое е начело на голмайсторите в елита след 8-и кръг в първенството 1973/74 година. Това е легендата и стрелец № 1 в историята на Берое Петко Петков. Той вкара 12 гола в първите 8 мача, като 9 от тях реализира в 2 срещи (5 гола при победата над Миньор с 8:0 в първия кръг и 4 гола при разгрома над Ботев Враца с 8:1 в 4 кръг). По-късно той отбеляза още 8 гола до 20-и кръг, но заболяването от жълтеница го вади от игра до края на ??ампионата. Независимо от това той става едноличен голмайстор в групата на майсторите с 20 гола!
Заболяването му попречва да постави рекорд, а така също и да участвува в четвъртфиналите за КНК с Берое през пролетта на 1974 година и на световните финали в Германия през лятото на същата година. От това страда и Берое, който в края на ??ампионата изпадна от А група с положителна голова разлика 50:46, което е прецедент в историята на майсторската ни група от 1948 година досега!
Отново Петко Петков бе начело на стрелците в А група след 8-и кръг със 7 гола през ??ампионата 1980/81 година, но в компанията на Пламен Гетов от Спартак Плевен и Георги Славков от Ботев Пловдив.
Третият бероец, който е бил с най-много попадения след 8-и, кръг е Мюмюн Ка??мер (известен като Милан Ка??меров през 80-те години) в първенството 1985/86 година, когато Берое става за пръв и единствен път ??ампион на България. До края на ??ампионския сезон той реализира общо 23 гола (№1 става Атанас Па??ев от Ботев Пловдив), с които спомогна много отборът от града на поетите и правите улици да се окичи със златните медали!
Така нападателят Венци Христов стана четвъртият бероец водач на листата на голмайсторите след 8-и кръг и продължи доброто си представяне след отбелязването на победния гол за националния тим на България срещу Азербайджан. Христов се нареди до големите имена на Берое – Петър Жеков, Петко Петков и Мюмюн Ка??мер.