в днешния брой Венци Христов е вторият бероец с победен гол

Венци Христов е вторият бероец с победен гол

11-09-2014 Румен СЛАВОВ

Последният играч на заралии с попадение за България бе Васил Драголов, през ??ампионската 1986-а

Голът на Венцислав Христов, с който България надви Азербайджан в дебютния си мач в евроквалификациите е втори такъв за състезател на Берое в историята на националния ни отбор.
Първият, който реализира победен гол за трикольорите е незабравимият Петър Жеков. На 1 юни 1966 година в контролен мач срещу бив??а Югославия в Белград на??ите побеждават с 2:0. Двата гола вкарва бъдещата „Златна обувка“ на България в 20-ата и 42-ата минути. Това е генерална репетиция на лъвовете преди участието им на световните финали в Англия.
Отново Петър Жеков бележи побено попадение (в случая голове) на 10 април 1968 година в Стара Загора, в първи квалификационен мач на Олимпийския отбор на България срещу бив??ата ГДР, спечелен с 4:1. Българите повеждат с гол на друг бероец Янчо Димитров в 9-ата минута, но гостите изравняват чрез Бран?? в 65-ата. Тогава се развихря отново Петър Жеков, който с 3 последователни попадения в 74-ата, 75-ата и 80-ата минута от дузпа донася успеха с 4:1.
Две седмици по-късно на реван??а в Лайпциг България губи с 2:3, но се класира за Олимпийските игри в Мексико, където през есента печели сребърните медали. Важно е да се отбележи, че срещите на Олимпийския отбор на България през 50-те, 60-те и 70-те години на миналия век се зачитат в официалната статистика на националният ни отбор.
Така с победния гол на Венци Христов в 87-ата минута в Азербайджан той се превърна във вторият бероец с победен гол за България.
??наче, последният играч на заралии с гол за националния тим е Васил Драголов, който на 30 април 1986-а бележи при победата с 3:0 над Северна Корея. Същата година Берое става ??ампион.