в днешния брой България напусна Лозана без медал

България напусна Лозана без медал

22-01-2020 Тема спорт

България приключи без медал зимната младежка олимпиада в Лозана. Нито един от 17-те ни участника не успя да стигне до почетната стълбичка в индивидуалните или отборните дисциплини, които носят място в крайното подреждане при нациите. Единствената, която усети какво е да си носител на медал, остана Мария Руневска, която се състезава в смесения 3х3 хокеен турнир. Бронзовите отличия, които нейният тим спечели, обаче влизат в графата на смесените отбори. Така третата й позиция си остава изцяло в личната й сметка, но не и в тази на България.
Последните участници, които можеха да се присъединят към нея и да си тръгнат с медали, бяха Теодора Илиева и Влади Камбуров в сноуборда. Те участваха в смесените отбори на комбинираното състезание по сноуборд крос и ски крос. За съжаление техните състави обаче отпаднаха още в предварителните серии и останаха далеч от битката за отличията.
Друг от талантите ни, който имаше надежди за силно представяне, бе Любомир Калчев. Той участва на 500 метра в шорттрека, дисциплина, която беше специалитет за неговата треньорка - олимпийската вицешампионка Евгения Раданова. 16-годишният българин се движеше втори в серията, но на излизане от последния завой загуби контрол и не съумя да завърши.
При това положение най-доброто представяне за България в дисциплините, които носят национални отличия, бе на двойката ни шейна Недялко Иванов и Милен Миланов. Те заеха седма позиция в крайното класиране от общо 11 участника. Валентина Димитрова пък се нареди 11-а в спринта на биатлон.
Преди 4 години в Лилехамер България спечели един медал - бронз на Катрин Маноилова на 500 метра шорттрек. Тя завърши трета и в състезанието при смесените отбори, а Валентин Миладинов също спечели бронз в отборния старт на сноуборд и ски крос, но тези отличия не се причисляват към актива на страната ни.
Младежката зимна олимпиада ще бъде закрита официално тази вечер. Церемонията в Лозана ще започне в 19:00 часа.