в днешния брой Бразилските нападатели разочароват на „Герена“

Бразилските нападатели разочароват на „Герена“

23-01-2012 Явор РУСЧЕВ

Ръководството на Левски вече анонсира, че атаката на състава през пролетта ще бъде водена от бразилски нападател. До момента точно 8 състезатели от родината на Пеле са носили синята фланелка. Петима от бяха нападатели. Те трябва??е да късат противниковите мрежи, но повечето фенове дори не се сещат за Леонидас и Батиста… За сините запалянковци винаги е било от огромно значение кой ще води атаката и „деветката“ винаги е била сравнявана с легендите Георги Аспарухов, Наско Сираков, Георги ??ванов. Последният разочаровал е Жеан Карлос, за когото в края на 2007 година от „Герена“ броиха близо милион евро.
??грачите на други постове – Лусио Вагнер, Зе Соарес и Жоазиньо, обаче направиха добри кариери в Левски.
„Тема Спорт“ ви припомня по хронологичен ред представянето на всички бразилци, подвизавали се на „Георги Аспарухов“.

ЛЕОН??ДАС Ферейра
Пост: нападател
Сезон М Г
2000/01 3 0

??ма само три мача за Левски. Дойде през лятото на 2000 година, за да помогне на сините в европейските турнири. ??менно в предварителните кръгове за Шампионската лига записва и всичките си минути за тима. ??грае като титуляр и в двете срещи с люксембургския Дюделанж. Не се разписва при нито една от победите с 4:0 като гост и 2:0 на „Герена”. Влиза като резерва в първата среща с Бе??икта?? в ??станбул от следващия кръг. Мачът завър??ва 1:0 за турците, а в реван??а (1:1) Ферейра дори не стъпва на терена. ??згонен е от Левски още преди началото на сезона. Спокойно може да се определи като разочарование.

Рожерио ГАУЧО
Сезони М Г
2000/01 – 2001/02 28 2

??два през 2000 година и на „Герена” се надяват да поведе атаката на отбора. Остава два сезона и записва 28 мача. В тях вкарва скромните 2 гола, което е твърде малко за нападател. Въпреки това ще запомни с добро престоя си в Левски, защото може да се похвали като двукратен ??ампион на България. Сините печелят титлата през 2000/01 и 2001/02, а Гаучо е по-скоро присъстващ в клуба, отколкото някаква важна фигура. Той дори е носител на Купата на България през 2001/02. Бразилецът все още играе професионален футбол в родината си.

Уилям БАТ??СТА
Сезон М Г
2001/02 1 0
Култов футболист, защото има само 23 минути за Левски в мач срещу Нефтохимик през сезон 2001/02. Малко след това е преотстъпен на Спартак Плевен, където вкарва 2 гола в 9 двубоя. Официално се води ??ампион на България през сезон 2001/02, въпреки че няма никаква заслуга за титлата на сините.
Засича се отново с Левски като играч на Баку през 2009 година. Влиза като резерва в първия мач в Азербайджан (0:0) и дори има прекрасна възможност да донесе победата на домакините 5 минути преди края. Ударът му с глава обаче бе спасен от Георги Петков. На реван??а в София, спечелен с 2:0 от Левски, Батиста не влиза в игра.

Марсело ВАВА
Сезон М Г
2002/03 32 4

Пристига в Левски през лятото на 2002 година от Беласица. Бе??е четвъртият привлечен бразилски нападател на „Герена” в период от 2 години. Той вече трябва??е да пасне. Това обаче не се случи. Вава записа доста двубои – 32, но вкара само 4 гола. Няма запомнящи се изпълнения или важни голове. ??гра като титуляр, но не показа нищо особено. Направи няколко пропуска в мачовете срещу Динамо Киев за Шампионската лига. Носител на Купата на България с Левски за сезон 2002/03. След една кампания със сините бе върнат на Беласица, където остана до 2008 година.

Лусио ВАГНЕР
Пост: ляв бек
Сезони М Г
2003/04 – 2009/10 173 5

Най-запомнящото се име от всички бразилци, които са идвали в Левски. Левият бек, който дойде от Черно море през 2003 г., се превърна в основен футболист на тима. Той бе част от отбора на Мъри Стоилов и Наско Сираков, който игра на четвъртфинал за Купата на УЕФА и влезе в групите на Шампионската лига. Получи и българско гражданство – има 15 мача за националния тим. Той е на седмо място по изиграни мачове за Левски в европейските надпревари. На 50-а позиция е по записани двубои във всички турнири. Трикратен ??ампион на България (2005/06, 2006/07, 2008/09) и двукратен носител на купата на страната (2004/05 и 2006/07). Бе изпратен от Левски с благодарствен плакет на специална пресконференция.

Жеан КАРЛОС
Сезони М Г
2007/08 – 2008/09 20 8

Покупка на Мъри Стоилов и Наско Сираков. Струва??е близо 1 000 000 евро. Дойде от бразилския Фигейрензе в края на 2007 година. Очаква??е се да вдигне класата в атака. Вкара гол при дебюта си срещу Черноморец. ??зглежда??е обещаващ, но така и не успя да пасне в отбора. ??зкара в Левски малко повече от 1 календарна година. Участва в злощастните мачове с БАТЕ Борисов в предварителния кръг на Шампионската лига. Стана ??ампион със сините през сезон 2008/09.

Зе СОАРЕС
Пост: крило
Сезон М Г
2007/08 – 2009/10 74 7

Пристигна от бразилския Ремо през ноември 2007 година. С времето се наложи като титуляр и важен футболист в отбора. Вкара гол и даде асистенция при победата с 2:0 над ЦСКА на 9 май 2009 година. Дебютира за Левски в Европа срещу БАТЕ Борисов. Бе изпратен с благодарствен транспарант от феновете в смятания за негов последен мач със синия екип срещу Виляреал на 2 декември 2009г. В началото на 2010 година бе продаден на Металург Донецк за 450 000 евро. Шампион на България с Левски през сезон 2008/09.

ЖОАЗ??НЬО
Пост: крило
Сезони М Г
2007/08 – 2010/11 105 16

Той бе в Левски толкова скоро, че още липсва на отбора. Пристигна на „Герена” от бразилския Португеса, където е израснал. Нисичкият и усмихнат Жо, който е роден на 25 декември 1988 година, бързо стана любимец на публиката. Често пробива??е край тъча с топка в крака, има добър удар и прекрасна техника. Много повратлив и опасен за противниковите защитници. ??зигра повече от 100 мача за Левски. Приятелката му е българка. Той дори бе в страната ни преди коледните празници. Стана ??ампион със сините през сезон 2008/09.