в днешния брой Бразилия и Аржентина газят всичко по пътя си

Бразилия и Аржентина газят всичко по пътя си

19-11-2020 Тим ВИКЪРИ ESPN

Без Неймар и Каземиро, но и без проблеми за Бразилия, която запази перфектния си рекорд в квалификационната кампания за Мондиал 2022 в Зона Южна Америка. Селесао с лекота срази с 2:0 като гост Уругвай, който също беше без ключови играчи като Луис Суарес и Федерико Валверде. Но селесте все пак влезе в двубоя с висок морал след отличния триумф с 3:0 при визитата си на Колумбия. И за известно време събитията сякаш следваха техния сценарий.
Златистите владееха топката в по-голямата част от времето, но Уругвай е добре обучен кога и къде на упражнява натиск върху опонентите. Когато те печелеха коженото кълбо, скоростта и мобилността на Дарвин Нунес създаваха главоболия на Бразилия и той разтърси гредата зад Едерсон с яростен шут.
Но със смесица от талант и късмет селесао отне мача на уругвайците още преди почивката. Евертон Рибейро дирижа пиеса отдясно, а Габриел Жезус пусна към Артур, чийто удар изглеждаше безобиден, но той се отклони и преодоля вратаря на домакините Мартин Кампаня.
Скоро след това централният защитник на селесте Хосе Мария Хименес остави топката да излезе извън игра, мислейки, че това ще бъде аут. Той обаче грешеше и беше посочен ъглов удар. А

боговете на футбола
са склонни да наказват

подобни пренебрежителни действия. Ренан Лоди центрира, Ричарлисон се измъкна от Родриго Бентанкур и направи 2:0.
Второто полувреме принадлежеше изцяло на двамата централни защитници на Бразилия – Маркиньос и Тиаго Силва. Те не дадоха шанс на Уругвай дори да погледне към вратата. За управленския си период от над 4 години, селекционерът на златистите Тите има само 1 загуба в официален мач – онзи съдбовен четвъртфинал на световното първенство срещу Белгия. Със сигурност той съжалява, че остави на пейката за този турнир Маркиньос.
Уругвай премина през своя репертоар, в игра влязоха Брайън Родригес и Хонатан Родригес, които трябваше да дадат допълнителна ширина. Но те не можеха да направят впечатление. А бруталното влизане на Единсон Кавани в краката на Ричарлисон беше акт на чисто разочарование. Логично нападателят на Манчестър Юнайтед бе изгонен. Мартин Касерес все пак вкара топката в мрежата на Бразилия при меле след корнер, но голът бе отменен заради засада – доказателство, че това не беше нощта на Уругвай.
Стадионът в Монтевидео беше зловещо тих по време на двубоя, но не така стояха нещата пред съоръжението в Лима, където играха Перу и Аржентина. Там от време на време се чуваха

полицейски сирени

заради политическата криза в страната. А настроението в Перу няма да се подобри след поражението с 0:2 от гаучосите, които подобно на Бразилия изградиха предимството си още през първото полувреме.
Инките имат само 1 точка от 4 мача и са с 3 поредни загуби. Междувременно Аржентина е с 3 победи и равенство и серия от 11 поредни двубоя без поражение, простираща се до полуфинала от миналогодишното издание на Копа Америка, където бяха подчинени от Бразилия.
Селекционерът на гаучосите Лионел Скалони постига изненадващ успех в работата. Аржентина изглежда като съгласуван отбор за първи път след Копа Сентенарио в САЩ през 2016-а. Лионел Меси е по-интегриран в структурата на тима, разбирайки се чудесно с тези зад него – Леандо Паредес, Джовани ло Селсо и Родриго де Пол, както и с изнесения в предни позиции Лаутаро Мартинес.
И когато колективният баланс на отбора работи, е по-лесно да се въведат нови фигури. Миналия месец Лукас Окампос се прояви като важен член на тима. Този път, още по-изненадващо, това е левият защитник на Щутгарт Нико Гонсалес. Той се появи в игра в последния момент срещу Парагвай миналия четвъртък и отбеляза единствения гол за Аржентина (1:1). Бекът получи и първия си мач като титуляр срещу Перу и не разочарова – откри резултата в 17-ата минута. Второто и последно попадение не закъсня. То дойде след фина комбинация между Меси и Де Пол, която изведе Лаутаро Мартинес в добра позиция и остриета на Интер не сбърка.
В пиесата, демонстрирана ни от Аржентина, има от какво да се възхищаваме. Все още остават неприятни съмнения относно качеството на защитата, която рядко беше тествана през първите 4 кръга. Но това трябва да се промени през март, когато гаучосите първо приемат Уругвай, а след това ще пътуват за сблъсък с Бразилия.