11-04-2012 Барса размаза Хетафе и е само на точка от Реал

Барса размаза Хетафе и е само на точка от Реал

11-04-2012 Тема спорт

Шампионът Барселона вече е само на точка от Реал Мадрид след разгромна домакинска победа с 4:0 над Хетафе в среща от междинния 33-ти кръг на Ла Лига, играна на "Камп Ноу". Алексис Санчес (13 и 73), Лионел Меси (44) и Педро Родригес (75) материализираха тоталното "синьо-червено" надмощие. Каталунският тим записа десета поредна ??ампионатна победа, посвещавайки я на Ерик Абидал, който днес се подложи на трансплантация на черен дроб. Утре вечер Реал Мадрид играе столично дерби с Атлетико Мадрид на "Висенте Калдерон".

Джосеп Гуардиола заложи на атомно нападение с цели четирима нападатели. ??саак Куенка заигра като дясно крило, а Педро Родригес като ляво. Алексис Санчес бе??е поставен на върха, а зад него оперира??е Лионел Меси. Тройката в отбрана отдясно наляво бе??е Карлес Пуйол, Хавиер Масчерано, Адриано Корея. Луис Гарсия Пласа подреди 4-2-3-1, разчитайки в предни позиции единствено на Мику.

От самото начало "блаугранас" затегнаха обръча около наказателното поле на столичния съперник. Във втората минута Мигел Анхел Моя успя да улови остро центриране от фаул. В четвъртата Лео центрира, Пуйол игра с глава, а след рику??ет в главата на Мику стражът на "сините" има??е късмет. В 12-ата Андрес ??ниеста ??утира от 20 метра, но Моя се намеси, макар топката да излиза??е.

В 13-тата падна и първото попадение във вратата на Хета. Меси великолепно свали с гърди в краката на Алексис, чилиецът мощно се отскубна и с отсечен ??ут от 17 метра прониза безжалостно мрежата в горния ляв ъгъл на вратаря - 1:0. "Деветката" показа изключителната си взривна сила. В 16-ата гостите от "Колисеум Алфонсо Перес" сбъркаха при изнасянето, Алексис чукна към Педро, чийто силен и точен ??ут от 16 метра бе??е избит майсторски.

Минута по-късно "Камп Ноу" се зарадва на втори гол, но такъв не бе??е зачетен. Аржентинската перла прекрасно изведе Чави Ернандес, той много фино копна и насочи към далечния ъгъл, но бранител достигна топката някъде около голлинията. "Шестицата" и трибуните вече се радваха на попадението, когато Ката Диас протегна крак. Сяка?? сбърка съдията при това незачитане на гола, като повторенията по-скоро показаха, че топката е преминала голлинията с целия си обем.

В 25-ата минута нова пробойна в защитата на гостите позволи на Меси да овладее с бедро и мигновено да ??утира от въздуха, но за много малко встрани. Първият ??анс за кастилци дойде в 28-ата минута, когато Рубен Перес стреля мощно от въздуха от 22 метра, но топката размина гредата.

В 32-рата Алексис изпусна кристален ??анс: Куенка центрира ниско и остро, а "деветката" сам на далечната греда посегна с десния крак вместо с левия и насочи в аут, пропилявайки стопроцентова възможност. В 38-ата Меси хитро остави топката зад гърба си в наказателното поле, но никой не се включи.

В 44-тата резултатът бе??е удвоен по изкусен начин. Двойно подаване между Лео и ??ниеста позволи на аржентинеца да ??утира мощно от 16 метра и да порази близкия горен ъгъл за 2:0. Това бе??е 39-о попадение на Ла Пулга в Примера и общо 61-во във всички състезания за "лос кулес" този сезон.

В 49-ата Лео Меси игра с ръка при плонж и получи ??естия си жълт картон в Ла Лига. В 55-ата Ката Диас сяка?? на ??ега опита да прехвърли Виктор Валдес и за малко не отбеляза. В 60-ата съдията не свирна при спорно положение за дузпа след сблъсък между Рубен Перес и ??ниеста. В 67-ата Куенка може би случайно стреля при опит за центриране и Моя протегна важно ръка.

В 73-тата Алексис реализира десето попадение в Ла Лига: чилиецът се извиси и с глава от десетина метра заби топката в мрежата след пас на Куенка. Стотина секунди по-късно Педро Родригес също с глава, но с гръб към вратата насочи неспасяемо в далечния ъгъл. Канарското крило вкара втори гол за три дни и общо трети от началото на сезона в Примера, след като засече центриране от фаул на Меси.

До края Пептим изпусна да вкара още. В последните минути в игра се появиха момчетата от дубъла Мартин Монтоя, Кристиан Тейо и Марк Муниеса. Любопитен факт е, че Барса доигра мача с цели десетима футболисти, израснали на Ла Масиа. ??зключение направи единствено Алексис Санчес.

Редно е да отбележим, че няма??е цирк с изпросени жълти картони и застра??ени да пропуснат Ел Класико остават Тиаго Алкантара, Сейду Кейта, Алексис Санчес и Виктор Валдес.

Колосът от "Камп Ноу" вече има цели 165 гола във всички състезания този сезон. Голямата звезда Меси е цар не само на попаденията (61), но и на асистенциите (25). Следващият мач барселонци е в събота срещу сензацията Леванте във Валенсия.