в днешния брой Арсенал се измъкна от рамката

Арсенал се измъкна от рамката "Барса Лайт"

18-02-2011 Виктор ??ГНАТОВ

Невероятната сага на трите сблъсъка между Арсенал и Барселона в последната година превръща в безсмислица опита да прогнозираме четвъртия - реван??а от 1/8-финалите в Шампионската лига на "Ноу Камп" на 8 март. В сряда вечер невероятни 5 минути засенчиха всичко, случило се между двата отбора преди. Лондончани губеха след гола на Давид Вийя и изглежда??е, че ще са доволни, ако се измъкнат само с 0:1. Като боксьор, който отстъпва по точки в 11-ия рунд, Арсенал нанесе изравнителен удар от нищото, когато Робин ван Перси намери близкия ъгъл на Виктор Валдес. Вдъхновени от публиката, която по-рано бе??е хипнотизирана от завладяващия футбол на Барселона, артилеристите постигнаха и нокаута, след като Андрей Ар??авин брилянтно завър??и 80-метрова контраатака. 2:1...
Преди година тоталната доминация на Барселона в първото полувреме в Лондон не им донесе гол. Те се добраха до 2:0 след почивката, но намалиха темпото и бяха наказани (2:2). Гре??ка, която - оказа се - бяха готови да повторят.
След 20 минути в реван??а миналата година Арсенал - противно на всякаква логика - излезе напред в общия резултат. При целия блясък на отбора, който дава гръбнака на световния и европейски ??ампион - ??спания, аржентинецът Лео Меси трябва??е да вземе нещата в свои ръце за крайната победа с 6:3.
Каквото и да стане във втория мач на "Ноу Камп", изминалата сряда ще се помни като вечерта, в която съзрелият Арсенал някак успя да победи най-добрия отбор, виждан някога. ?? то да го стори, след като в дълги периоди изглежда??е от друга планета в сравнение със свръхчовеците, които се крият зад имената на Меси, Шави и ??ниеста.
Те са "най-добрият футболен тим в историята", възкликна след мача капитанът на артилеристите Сеск Фабрегас и преди отборът му да се разпи??е на два пъти през втората част каталунците изглеждаха точно така. Сега обаче английският тим ще гостува на "Ноу Камп" с ??анс за крайна победа. Не само заради скромния си аванс от един гол, но и заради очертаващата се възможност треньорът на гостите Пеп Гуардиола да бъде

без двамата най-добри
защитници в света

в света. Карлес Пуйол е под въпрос за реван??а, а Жерард Пике ще бъде наказан.
Това дава надежда на Арсенал, както и представянето в сряда, което потвърди думите на Арсен Венгер, че отборът му е различен от онзи, който Барселона срещна преди година. Те бяха непокорни и отказаха да се предадат в ситуация, когато Арсенал от 2010-а би бил деморализиран от превъзходството на опонента си.
Когато Давид Вийя нанесе удара си в 26-ата минута, Арсенал изглежда??е мъртъв. Как, за Бога, може??е да се противопостави на съперник, който го превъзхожда така убедително?

Как ли? Много
просто - с късмет!

Не само защото съвър??ено чист гол на Лео Меси бе отменен и аржентинецът остава без попадение на английска земя. Но и защото на два пъти каталунците с основание поглеждаха към рефера с надеждата за дузпа. Първо, когато Йоан Джуру игра с ръка в наказателното поле и после, когато Лоран Ко??иелни прегази Вийя.
Арсенал обаче заслужава достатъчно поздравления за головете и за начина, по който ре??и да се възползва от очевидното ре??ение на Барселона да отстъпи от педала на газта. Виктор Валдес ще сънува в ко??марите си изравнителния гол на Ван Перси - още един момент на късмет, но победното попадение на Ар??авин бе??е чисто злато.
Заслужена награда за неуморимата полузащита на Арсенал и в частност за невръстния Джак Уил??ър, който изглежда??е като равен с равен в обкръжението на брилянтните халфове на Барселона. Но не бе??е само той. Тио Уолкот бе постоянна заплаха отдясно и комбинира??е добре с Фабрегас за създаването на няколко положения през първата част, при които Ван Перси може??е да е по-концентриран. Домакините се нуждаеха от повече от две минути, за да могат да направят първия си пас в мача, но дори през първата част показаха достатъчно, за да напуснат терена с вдигнати глави.
Това вече не е Арсенал, който мнозина миналата година презрително нарекоха "Барса Лайт"...