23-12-2017 Арсенал и Ливърпул под знака на четворката

Арсенал и Ливърпул под знака на четворката

23-12-2017 Юлиян Д??М??ТРОВ

Арсенал и Ливърпул откриха със зрелищно 3:3 19-ия кръг на Вис??ата лига. На „Емирейтс” няма??е и миг спокойствие, ??оу, гре??ки и голове в коледно изобилие оцветиха двубоя, преминал от 0:2 през 3:2. Ливърпул събра 35 т., Арсенал остана с една по-малко.
Мачът в Северен Лондон може да е и сред укра??енията на сезона, но отново потвърди лимитите на двата амбициозни съперника. На фона на успехите и традициите артилеристите и червените могат да се целят високо, но в момента максималното за тях е да попаднат в Топ 4. При това - в края на карето. Не толкова като класа, а като стабилност на изявите Арсенал и Ливърпул отстъпват на Манчестър Ю и Челси, Тотнъм също не трябва да бъде отписван. А лидерът Манчестър С този сезон е извън всякаква конкуренция. Мачове, развили се като този на „Емирейтс“ задължително трябва да печелят, ако има?? амбиции за титлата. ?? докато за Арсенал чакането е от 2004-а, то последният триумф на Ливърпул е през миналия век (1990)…
Мърсисайдци 13 мача (8-5-0) са без загуба, като в рамките на месец записаха пак 3:3 навън, след това срещу Севиля в ШЛ. Ливърпул изигра забележително първо полувреме, в което се забавлява, но без да унищожи съперника си. Голът с глава на най-ниския на терена – Филипе Коутиньо (171 см) в 26-ата минута бе най-малкото, с което се отърваха домакините. Бразилецът е участвал в 19 попадения (12+7) в последните си 19 мача като титуляр в първенството. Освен това Филипе е ре??аващ и при визитите - има заслуга за 16 гола (9+7) в последните си 11 мача на Ливърпул във всички турнири.
След почивката бандата на Юрген Клоп продължи да тероризира с убийствените си контри, щедро допускани от Арсенал. В 52-ата минута Мохамед Салах направи 2:0. Египтянинът стана първият футболист на червените с 15 гола в под 20 мача във Вис??ата лига. По–късно Салах направи и фирмения си пропуск сам срещу вратаря, което обяснява защо цената му е 50 млн. евро, а не 150 млн. евро.
Вместо гостите да ре??ат окончателно мача, станахме свидетели на поредното чудо с марка „Вис??а лига”. Само 388 секунди след попадението на Мохамед, на таблото вече свете??е 3:2 за Арсенал! Алексис Санчес (53), Гранит Джака (56) и Месут Йозил (58) докараха до делириум феновете на Арсенал. При гола на чилиеца домакините си подадоха на скорост безброй къси пасове, с което биха предизвикали завист у законодателите на този стил от Барселона. Швейцарецът пък откри сметката си във Вис??ата лига от 38-ия си опит. Точката за 3:3 сложи Роберто Фирмино (71) с любезното съдействие на че??кия ветеран Петер Чех. За бразилеца Арсенал се очертава клиент, след като в последните си 5 мача в първенството им е вкарал пет гола и е подал за три.
Така бе спазена и традиционната резултатност – 48 попадения са паднали в последните 11 срещи между двата съперника в първенството. За това помогна и рокфутболът на Клоп. С идването на германеца през октомври 2015-а в мачовете на Ливърпул във Вис??ата лига са паднали общо 279 гола (174 срещу 105 в полза на червените). Така лесно се печелят фенове, но за титлата е по-сложно.