
Акциите на ЦСКА на тезгяха за 76 000 лева
Феновете имат право да изразяват мнението си, но не и пряко
да се намесват в управлението на клуба, заяви Пламен Марков
76 хиляди лева. Толкова трябва да извади всеки сериозен инвеститор, който иска да придобие мажоритарния пакет акции на ЦСКА. В замяна на скромната сума той ще получи най-титулувания български клуб без стотинка задължения от настоящите босове на „Армията“ Гриша Ганчев и Юлиян Инджов, които обявиха, че се оттеглят. Клубът е осигурен финансово до лятото.
Изпълнителният директор на червените Пламен Марков потвърди, че това е сумата, която трябва да се извади за акциите. 20% от дяловете на ЦСКА пък са на легендата на армейците и българския футбол Христо Стоичков. „След разговора с Гриша Ганчев имам неговото уверение, че клубът е финансово обезпечен до края на сезона - всички служители, треньори и футболисти ще си получават заплатите. Акциите ще бъдат предоставени от нашите собственици на символична цена - около 76 хиляди лева. За момента интерес към тях няма, тъй като има юридическа процедура, която трябва да премине. Предполагам, че в близко бъдеще това нещо ще се осъществи.
ЦСКА и Левски като грандове в България и емблеми на родния футбол са сериозна хапка и трудно могат да бъдат купени, тъй като всеки желаещ да ги притежава трябва да е наясно колко много финанси са нужни за издръжката им и какво го очаква в дълъг или кратък период от време. В Левски собственици бяха Чорни и Батков, хора, които разполагат с финансов потенциал. В същото време това беше валидно и за ЦСКА с Илия Павлов, с Васил Божков. Всеки един от собствениците вероятно си дава сметка, че това е яма, в която се наливат постоянно средства, без да има никаква възвращаемост. Много трудно футболът у нас може да бъде бизнес. Навсякъде се прокарва и политика покрай него. Следите какви са дълговете в момента на Реал Мадрид и Барселона, които са 1 милиард евро.
Има клубове в България, които са подпомагани от държавни фирми. Така че няма как да няма политика. След промените преди 30 години ЦСКА винаги е с някакви проблеми, най-вече финансови. С изключение на последните 4-5 години, когато собствениците гарантираха стабилност“, каза Марков пред БНТ. Той допълни, че Лудогорец получава помощ от държавата. „Това, че Лудогорец е 9 години поред шампион, говори за това, че този отбор освен с потенциала, с който разполага спортно-технически, има и подкрепата на други фактори. Няма много страни в света, в които да има такъв феномен, който да се повтаря. Този отбор е подкрепян и от държавата, макар и понякога деликатно, понякога пък и направо“, допълни той.
Марков отчете, че феновете имат право на критика, но не и да се бъркат в управлението на клуба. Както е известно, една от фракциите в агитката скочи срещу трансферната политика, а именно след това Гриша Ганчев обяви, че се оттегля. „Когато се водят битки на всички фронтове – бизнес или други въпроси, и когато част от своите застанат срещу клуба, битката става обречена. Ние разчитаме на нашите фенове, които по един безапелационен и неоспорим начин винаги са подкрепяли отбора. Те са нашият 12-и играч. Оценяваме тяхната подкрепа, но не те трябва да определят политиката на клуба, що се отнася до организационен, финансов или спортно-технически план. Има моменти, в които се преминава границата. Феновете имат право да изразяват мнението си, но не и пряко да се намесват в управлението на клуба.
Доста хора подкрепят безапелационно собствениците и желаят Ганчев и Инджов да останат и да продължат дейността си в ЦСКА. Струва ми се, че те трябва да изразят тази подкрепа чрез някаква платформа. Но все се надявам и вярвам, че след един такъв обществен дебат, разговор или убеждение той би ревизирал своето решение“, каза още Пламен Марков.