в днешния брой Ад за Левски в Кипър

Ад за Левски в Кипър

26-07-2019 Тема спорт

Левски бе разбит при гостуването си на АЕК Ларнака в първи мач от втория квалификационен кръг на Лига Европа - 0:3. Сините изиграха много добра първа част, в която не позволиха на съперника да отправи точен удар, а те можеха да вкарат на три пъти. В добавеното й време обаче Живко Миланов бе изгонен с втори жълт картон. През второто полувреме играчите на АЕК правеха каквото си искат на терена и вкараха 3 безответни гола в рамките на 9 минути.
В състава на домакините нямаше кипърец - на терена бяха 7 испанци, холандец с испански паспорт - Хевел, двама македонци - Мойсов и Тричковски, и грък с австралийски паспорт - Яну. За първи път като титуляр за сините започна австрийският нападател Дени Алар.
В 5-ата минута Мариани с отличен пас по земя изведе Алар зад защитата на АЕК. Австриецът влезе в пеналта и стреля мощно, но право в ръцете на вратаря Тоньо, който изби в корнер. След изпълнението му домакините не се ориентираха добре и Каргас бе оставен непокрит. Гръцкият защитник шутира от ждроб, но на сантиметри покрай десния стълб. Така Левски пропусна два отлични шанса да открие резултата.
Домакините пробваха най-вече нападения по десния фланг чрез Акоран. При две от тях топката бе подавана в пеналта, но не се стигна до удари към Миятович. В една ситуация пък Горанов на два пъти блокира пасове на Акоран.
Сините действаха стегнато и използваха всяка възможност да атакуват. В няколко случая те опитаха и висока преса. При една ситуация пък главата на Иван Горанов бе разбита.
В 23-ата минута Левски направи отлична атака. При нея Станислав Иванов се измъкна по левия фланг, влезе в пеналта и почти от аутлинията върна към Тиам. Халфът шутира в горния ляв ъгъл, но Тоньо се разтегна и спаси.
В първата половина на полувремето възпитаниците на Хубчев стояха много добре на терена и в горещината не даваха на домакините да вземат инициативата. В края на частта на терена прехвърчаха искри от няколко по-груби влизания на Миланов и Станислав Иванов. Столичани се прибраха в половината си, а Горанов на два пъти се намеси отлично, предотвратявайки атаки на домакините. И когато всичко отиваше към перфектно изиграни 45 минути, в добавеното време Миланов бе изгонен. Той подложи крак в противниковата половина на Хевел, който преигра, тръшкайки се по земята, а португалският рефер Тиаго Мартинш вдигна втори жълт картон на Милано и го изгони. Това бе глупост от страна на капитана на сините, който въобще не трябваше да бъде там в тази ситуация, която бе на над 60 метра от вратата на Миятович...
На почивката Хубчев направи две промени в състава - извади Каргас, който имаше картон, пускайки Юруков, а новото попълнение Мохамед замени Алар. Така в центъра на защитата бе върнат Райнов, десен бек заигра Юруков, Мохамед бе дясно крило, а на върха на атаката отиде Станислав Иванов. Очаквано АЕК понатисна, а шут на Акоран профуча покрай десния стълб. Паулиньо пък опропасти добра контра, а след това негов шут бе спасен. Едва в 59-ата минута домакините отправиха първия си точен шут - Акоран стреля от дъгата, но Миятович спаси. В 66-ата минута той показа класа и отрази диагонален шут на Яну. Секунди по-късно той капитулира - след центриране в пеналта Яну бе оставен непокрит и от 5 метра с пета чукна топката в мрежата - 1:0. До края мачът се превърна в ад за сините не само заради жегата. В 70-ата минута АЕК си оплете кошницата. Яну с пета изведе Раул Луис зад Райнов. Последният остана сам срещу Миятович и пусна топката в мрежата му - 2:0. За Левски всичко свърши в 75-ата минута. Тогава Хевел с шут от над 25 метра вкара в десния ъгъл и направи преднината на домакините класическа. До края само добрите намеси на Миятович спасиха сините от по-голяма загуба.