Фортуна Дюселдорф – нещо повече от обикновен отбор

20-05-2012 Жаклин М??ХАЙЛОВ

Само преди няколко дни поизчезналия от предната част на футболната карта Фортуна Дюселдорф драматично се завърна в Първа Бундеслига. При това след 15-годи??но изгнание, стигнало до ??естото ниво на немския футбол. Също така преди няколко дни целият свят видя, че в Дюселдорф съществува повече футболна страст от други места. Видя се, че на „Есприт арена” публиката не само гледа, а и играе мача, както често се случва в Латинска Америка.
В първа Бундеслига се завръща един необикновен немски тим, както се разбира и от значението на самото му име. Клуб с велика история, с огромни достижения в далечното и не чак толкова далечното минало. ?? с един европейски връх, какъвто е финалът за купата на национални купи през 1979 година, игран в Базел.
През години на нацизма Фортуна е сред най-силните тимове в Гаулигата. Печели ??ампионата през 1936 година, а от онези времена остава споменът за една знаменита победа над тогава??ния доминатор Шалке 04 за купата на Германия. Фортуна Дюселдорф притежава в своите редици легендата Янас, дълго време рекордьор по мачове за Бунсестима със 71 двубоя.
??грачи на Фортуна са замесени в първия грандиозен успех на Западна Германия или в така нареченото „Чудо от Берн”. Легендарния немски вратар Турек е състезател на Фортуна, а още един футболист на този тим става световен ??ампион през 1954 година -Ерик Юскавяк. Фортуна Дюселдорф е родния отбор на още едно световно известно име – бъдещия треньор на Бундестима и европейски ??ампион от 1980 Юп Дервал.

Най-драматичния финал в историята на КНК

След като 15 години са неизменна част от немския елит, като два пъти печелят и купата на страната, няма нищо изненадващо във факта, че Фортуна стига до финал в европейски клубен турнир. По-интересното е, че представителите на Западна Германия доминират в турнира за купата на УЕФА, печелят победи и в най-престижното състезание – това за КЕШ, но нямат никакви сериозни постижения в КНК. През най-силния период на немските клубове в Европа единствено Хамбургер се мотивира за спечелване на купата и го прави успе??но през 1977 година. Другият тим, стигнал далече, е този от Дюселдорф.
Фортуна добива правото да участва в европейски турнир през сезон 1978-79 като финалист в турнира, след като победителят Кьолн става и ??ампион на Западна Германия. Това обаче е само първия от трите поредни финала на Фортуна. През 1979 година тимът печели купата на Западна Германия в един драматичен сблъсък срещу Херта с ре??ителен гол в продълженията на мача. ?? тогава, както и сега, пак е замесен отборът от Берлин. Втората поредна купа пък е спечелена в сладък реван?? срещу Кьолн през 1980 година.
Началото на победната серия за Фортуна в Европа е положено с резултат, който ще се получи в края на мача и във финала в Базел срещу Барселона, но с обратен знак. Фортуна Дюселдорф печели като гост в Румъния срещу Университатя Крайова с 4:3, а в домакинството удържа 1:1. Вторият мач е срещу Абърдийн, който отстранява в първия кръг българския Марек Дупница. Този път обаче Фортуна предоставя горчивото лекарство за Алекс Фъргюсън и неговата команда. Класика в първия мач за Фортуна и само два чисти гола за доновете в Шотландия. Не от кой знае каква класа е и съперникът в четвъртфинала - Сервет Женева. Мачовете обаче се оказват доста трудни за немците, които продължават след две равенства благодарение на гола на чужд терен. Но това е напълно достатъчно, за да се върнат два месеца по-късно в Швейцария. Последното препятствие за Фортуна също е „благосклонност на съдбата”. Баник Острава не представлява сериозно препятствие и Фортуна печели по познатия начин с убедителна победа у дома и удържане на аванса на реван??а.
На 16 май 1979 година на препълнения „Санкт Якоб” в Базел, което не е толкова характерно за мачовете от турнира за КНК, излизат Барса на Неескенс и Кранкъл срещу Фортуна на двамата братя Алофс. ??стината е, че Барселона маха от турнира най-силните си съперници далеч преди финала - Андерлехт и ??псуич. Но мача с Фортуна съвсем не се оказва лесно приключение за фаворитите. Съперничеството е ожесточено и след първото полувреме резултатът е 2:2, като каталунците на два пъти повеждат в резултата с голове на Тенте Санчес и Асенси. За броени минути немците отговарят и на първия, и на втория гол. Първо бележи Томас Алофс, а след това резултатът е изравнен за втори път от Зеел. През второто полувреме Барса се опитва да вземе победата по хитрия начин, но не се получава. Мачът влиза в продължения, а там, както се знае, е силата на немските отбори. Но един футболист от съседна Австрия ре??ава двубоя. Централният нападател на Барселона Ханс Кранкъл е звездата на мача, независимо, че вкарва само последния, четвърти гол. За да е напрежението пълно, немците „се връщат“ с нов гол на Зеел и правят ??оуто незабравимо в последните 6 минути на продълженията. По-именитият и титулуван клуб печели в едно необикновено зрелище.

Големия отбор на Фортуна

Различното между Фортуна и отбори като Айнтрахт Франкфурт, които също постигат успехи в Европа през 70–те години, е присъствието на колосални фигури. ??грачи, които и до днес са синоним на мощта на немския футбол от онези славни години. Клаус Алофс безспорно е най-голямото име, излязло от Дюселдорф. Той има харизматично влияние върху Бундестима в две от най-славните му кампании през 1980 и 1982 година. Трите гола срещу Холандия (3:2) на европейското през 1980-а и до днес се помнят. Брат му Томас не участва в националния, но е доста популярен в Германия. Нападателят Зеел също е национал на Германия. В тима са популярните Герд Цеве и Руди Бомер. С толкова много цвят в състава си Фортуна играе привлекателен футбол и е сред най-впечатляващите в Бундеслигата. Не случайно на Фортуна принадлежи негативния рекорд на баварския колос Байерн, който е разбит със 7:1 през 1979 година.
През сезон 1980-81 година Фортуна прави втори сериозен опит да напредне в Европа, като стигне по-далеч от постигнато преди 2 години. Съдбата обаче ги спира на четвъртфинал срещу Бенфика Лисабон. Сериозно нещастие, защото следващите два съперника до целта щяха да се казват Карл Цайс Йена и Динамо Тбилиси. Доста по-добре от Барселона, нали!