Стойчо тръгва към първа Купа на България

15-03-2012 Мирослав ВЕЛ??ЧКОВ

Късметът често обръща гръб на Младенов в турнирните двубои

Стойчо Младенов ще изведе днес ЦСКА в четвъртфинал за Купата на България срещу Септември Симитли, който ще е едва втория му мач начело на отбора след завръщането на “Армията”. Младенов има какво да доказва именно в този турнир. Той стана ??ампион като наставник на червените в двата си пълни сезона. При това напълно убедително, като тимът му оглавява??е класирането почти от самото начало на първенството и остава??е там до края. ??менно това напълно митологизира Стойчо сред феновете на армейците, след като преди 30 години с два гола посече Ливърпул като играч и си спечели прозвището Екзекутора. Той обаче стана един от малцината постигнали сериозни успехи с ЦСКА и като футболист и като треньор. Част от големите критики срещу Младенов са заради провалите му в турнирните мачове – за Купата на България и европейските клубни турнири. Нека да видим каква е равносметката на ЦСКА на Стойчо в двете надпревари.
През сезон 2002/2003 година, Стойчо постига единствените си победи за Купата с ЦСКА. Те обаче са срещу непретенциозните отбори на Беласица, Рилски спортист и Македонска слава. На полуфинала армейците срещат вечния съперник Левски, който през есента е унижен с 3:0 на “Армията” за първенство. Отново на собствения си стадион червените изиграват може би най-силният си мач под ръководството на Младенов в дебютния му сезон като наставник. ЦСКА буквално смачква сините и целият мач се играе на една врата. Опълчнието на Левски обаче издържа на напъна, а в герой се превръща вратаря ??ванков спасил 3 невероятни положения. Отменен е и гол на Гъргоров. В последната минута най-ниския играч на терена – Мануел Мендоса бележи с глава и нанася болезнено поражение на червените в първата среща. Въпреки заканите на армейците, ответният мач на “Герена” е един от най-слабите между вечните съперници и завър??ва с безлично нулево равенство, като головите положения пред двете врати липсват. Така приключва мечтата на Младенов за златен дубъл, какъвто между другото ЦСКА не е завоювал от 1997 година. Това обаче остава най-доброто постижение на Стойчо в турнира. Следващото му участие е с Литекс през сезон 2004/05, но тогава той записва едва един мач срещу Хасково, спечелен с 1:0. Малко по –късно специалистът е освободен от Гри??а Ганчев.
През 2006/07 година в ситуация аналогична на настоящата Стойчо се завръща в ЦСКА след втория пролетен кръг. В петия си мач той се изправя срещу Берое за Купата на България, след като няколко дни по-рано тимът му е отстъпил на Левски с 0:1 и трябва да спаси сезона с второто по значимост отличие у нас. В изключително драматичен мач в Стара Загора, червените губят с 0:1 след продължения с гол в 119 –ата минута. Преди това португалският съдия Жоаким Пирати показва червени картони на Тиаго Силва и Еуген Трика, а освен това първо отсъжда дузпа за армейците и след това скандално отменя ре??ението си. Младенов, който владее отлично португалски опитва саморазправа с рефера и го обвинява за поражението. Така отново липста на ??анс става причина треньорът да не успее в турнира. ?? в този случай, както при преди??ното отпадане от Левски, ЦСКА на Стойчо е по-добрият отбор на терена, но… ??сторията се потретва няколко месеца по-късно – през септември 2007 година. Тогава още на 1/16 финалите ЦСКА среща Локомотив Пловдив, където играят под наем от армейците Бранеков, Йо??ев, ??ван ??ванов и Стойко Сакалиев. Червените правят един от слабите си мачове за този сезон, но двубоят е общо взето равностоен. Отново липсата на досатъчно късмет и добрите изяви на собствените му кадри спират Младенов по пътя към дубъла, след като ЦСКА отстъпва с 0:1 на „Лаута”. Какво се получава – ЦСКА на Стойчо три пъти отпада за Купата без да бъде надигран.
?? докато провалите в този турнир се приемат много по - хладнокръвно от запалянковците, не така стоят нещата с изявите на армейците под ръководството на Екзекутора на Ливърпул на международната сцена. Дебютния му мач там е през лятото на 2002 година и е повече от впечатляващ – 4:1 срещу Динамо Минск като гост. Във втория кръг за Купата на УЕФА ЦСКА се изправя срещу английския Блекбърн воден от Греъм Сунес. След отличен мач и 1:1 на “??ууд Парк”, червените получават 3 нелепи гола за броени минути на “Българска армия”. Малко не достига на отбра на Стойчо да направи исторически обрат и армейците отпадат от турнира без загуба, след 3:3. В следващия сезон са и единствените две поражения на Младенов в Европа – два пъти по 0:3 от много силния тим на Галатасарай в квалификации за Шампионската лига. Преди това с две победи е елиминиран арменския Пюник. ЦСКА продължава обаче уастието си за Купата на УЕФА и отново след два равни мача и уникален мал??анс отпада от Торпедо Москва след дузпи.
Връх на нещастните мачове на Младенов като треньор на ЦСКА в евротурнирите е участието му през сезон 2007/08. Първо след страхотна драма е отстранен кипърския Омония – 1:1 и 2:1. След това червените постигат стратегиеско равенство 0:0 след много добра защитна игра като гост на френския Тулуза. Всичко върви по план и срещата реван??, след като в началото на второто полувреме ЦСКА повежда с 1:0. Червения картон на Удоджи и уникална глупост на Йордан Тодоров обаче позволява на Жиняк да изравни 13 секунди преди края на 6 минутното продължение.
??менно драмата срещу Тулуза е показателна за турнирните изяви на Стойчовия ЦСКА. Факт е, че съдбата помага на Младенов в някои моменти от неговите ??ампионски сезони и както често става си взема своето в мачовете на директна елиминация. ??стината е, че ЦСКА на Стойчо страда от уникална липса на спортен ??анс в турнирните мачове.
Сега пред треньора се открива идеална възможност за реван?? и спечелване на липсващия му трофей след само три мача. В края на краищата късметът винаги се обръща и моментът за това като че ли е настъпил.

Сезон 2002/03 1/16 финали

Беласица – ЦСКА 2:3
0:1 Деянов 38, 1:1 Радойчич 56, 1:2 Шакири 61, 1:3 П. Златков 73, 2:3 Салис 85

ЦСКА – Беласица 3:2
1:0 Агналдо 10, 2:0 В.Димитров 19, 2:1 Жуниван 52, 3:1 Гъргоров 58 – д, Жуниван 71

1/8 финали
Рислски спортист – ЦСКА 2:1
1:0 Киров 26 – д., 1:1 Янчев 39, 2:1 Гемеджиев 54

ЦСКА – Рилски спортист 6:0
1:0 Соколов 8 – авт., 2:0 Шакири 13, 3:0 Агналдо 33, 4:0 Брито 52, 5:0 Агналдо 86, 6:0 Мукаси 90

? финали
ЦСКА – Македонска слава 3:2
1:0 Гъргоров 7, 1:1 Герганчев 45, 1:2 Гай 52 – авт, 2:2 В. Димитров 73, 3:2 Гъргоров 75 – д

1:0 М. Камбуров 61

Баланс: 6 победи, 4 загуби, 1 равенство, голова разлика 18-11, отборите водени от Стойчо Младенов продължават напред 4 пъти и отпадат 3 пъти