Сливен има своя Топ 5 с ЦСКА За ??ест месеца войводите бият армейците два пъти, при първия взимат купата

10-04-2010 Димитър Д??М??ТРОВ

Няма човек, който да не се съгласи с тезата, че Сливен е футболен център. Като такъв местният отбор винаги е имал футболисти, които са били фактори в българския футбол. Какъв обаче е балансът на войводите срещу ЦСКА. Оказва се, че една от победите им над червените е значителен удар върху тях. Ето и хронологията.
За 24 сезона в А група Сливен изиграва 47 мача с ЦСКА. От тях едва 6 завър??ват с победи, 10 са равенствата, а загубите са доста - 31. Головата разлика в тези двубои е 41-111. До сезон 1985/86 година войводите имат само един успех с 3:1 срещу ЦСКА, който е през далечната 1964 година.

Първата победа идва, когато Сливен дебютира в елита

Съвсем логично редица именити футболисти са обличали екипите и на двата отбора . Сред по-известните имена са тези на Аспарух Никодимов, Георги ??лиев - Майкъла. , Ангел Рангелов, Красимир Горанов, Пламен Янков, Васил Тинчев, Методи Томанов, Ангел Калбуров, Йордан Филипов и др. Тази традиция следва и до днес като бе продължена от ??ван Стоянов, Коста Янев, Здравко Чавдаров и Костадин Стоянов в едната посока и Са??о Тонев и Атанас Зехиров в другата.
Без съмнение най-великият мач на Сливен срещу армейците е на 30 май 1990 година. Двата тима излизат един срещу друг във финала за Купата на България. ??зходните позиции са изключително негативни за сливенци.Двата мача в А група в сезон 1989/90 завър??ват 3:0 в Сливен и 4:0 в София за червените. По същото време ЦСКА отнася своя съперник с 6:0 и за купата на Съветската армия. Така логичният въпрос във финала е не кой ще спечели купата , а колко гола ще нанижат в мрежата на Сливен столичани. На стадион "Христо Ботев" в Габрово ЦСКА е абсолютен фаворит. Тогава Христо Стоичков протяга ръка към "Златната топка" със своите 38 попадения за един сезон и я печели заедно с Уго Санчес. Селекцията на червените е звездна и е само въпрос на време Стоичков, Костадинов и Трифон ??ванов да тръгнат на поход из Европа. Сливен обаче разбива мита за непобедимостта на ЦСКА.След десетина минути, игра в които червените се опитват да спечелят рутинно, войводите налагат пълно превъзходство. Валери Вълков и Йордан Лечков буквално разнищват софиянци. Така Сливен

става първия провинциален отбор спечелил купата

а Димитър Пенев отбелязва след мача: "Финалът бе на добро равнище. Сливен си заслужи купата".
Само няколко месеца по-късно войводите изиграват още един знаменит мач срещу ЦСКА. Програмата среща двата отбора още в първия кръг на сезон 1990/91 година. Началните минути много напомнят габровския финал, но скоро сливенци разкриват обновения тим на армейците. Йордан Лечков бележи за 1:0 още в 24-ата минута, но ЦСКА изравнява в началото на втората част. Оттук насетне войводите налагат тотален превес и редуват пропуск след пропуск , за да се стигне до втория гол на Лечков в 68-та минута. "Никога не сме изглеждали толкова хаотични и безпомощни", отчита после Димитър Пенев.
Друг впечатляващ мач Сливен изиграва срещу ЦСКА на 27 февруари 1988 година. Той е от 17-ия кръг на А група. Двубоят заслужава мястото си в Топ 5, защото маркира основите и на двата тима, постигнали забележителни успехи по-късно. В мача армейците повеждат с гол от съблекалнята на Коце Янчев, но Васко Сантуров изравнява. След близо половин час игра Тинчев взривява 18 000 на "Хаджи Димитър" за 2:1. До края и двата отбора се надиграват, но до нов гол така и не се стига.
Последната победа на Сливен срещу ЦСКА е на 15 август 2008 година. Тя, както и първата, идва в момент, когато отборът е новак в елита и абсолютен аутсайдер. На терена обаче има скандални ситуации. Още в 12-ата минута реферът Николай Йорданов отсъжда спорна дузпа за Сливен и гони с червен картон Фелипе Ма??адо. ??ван Стоянов я пропуска, но това не намалява ентусиазма на воеводите и на полувремето резултатът вече е 2:0. През втората част двата отбора си разменят по един гол и сливенци ликуват с 3:1. През сезон 1883/84 Спас Джевизов открива за ЦСКА още в 24-тата минута, което принуждава Арабов и компания да обсадят вратата на Джони Велинов, който е пробит в 88-ата манута от Петър Ра??ев за крайното 1:1.