Легендата за розовия тим

14-05-2012 Захари НЕДЕЛЧЕВ

Сълзите на играчите на Атлетик Билбао в сряда вечер в Букурещ трогнаха мнозина на стадиона и пред малкия екран. 35 години по-късно гордите баски за втори път останаха на крачка от европейския връх. ??ма обаче и една друга история от този регион, написана 11 години по-рано и оставила незаличими спомени в съзнанието на неутралния фен. Тази на скромния Алавес от Витория, който като метеор прелетя за ??ест години от третия е??елон до финала за купата на УЕФА и за още осем се свлече обратно до Сегунда Б.
Създаден на 23 януари 1921-а, Алавес дълги години има скромна история. До 90-те записва в елита едва пет сезона, в които най-доброто му постижение е осмото място през 1931-а. Звучи странно, но някакси успява да си спечели

прякора Глориосо

Версията е, че цели петима от тима участват на олимпийския турнир в Амстердам’28. Тимът се лута между дивизиите до началото на 1989, когато треторазредният клуб е поет от група предприемачи начело с Хуан Ареги Гарай. След пет поредни участия в плейофите през 1994/95 най-сетне влиза в Сегунда, а три години по-късно стига до елита, спечелвайки рекорден брой точки (82). Следват пет луди сезона в Примера, украсени с две поредни победи над гранда Барселона с по 1:0 (голове на Нан Рибера) и 2:0 на „Местая“. Алавес бързо се превръща в любим тим на неутралните.
Начело на отбора по това време за втори път в кариерата си е Хуан Мануел Еснал, познат повече като Мане. Дотогава той постига известни успехи само с Леида, водил е още Майорка (само 12 мача) и Леванте. Мане поема тима през 1997-а и веднага предизвика фурор, достигайки до полуфинал за Кралската купа, елиминирайки Реал Мадрид и Ла Коруня по пътя си. Следващата година в отбора е баският ветеран Хулио Салинас (екс-нападател на Барселона). С него Алавес завър??ва на рекордно високо място – ??есто, което го изпраща за пръв път в евротурнирите. ??менно тук, в турнира за купата на УЕФА, се ражда легендата за Розовия тим – заради цвета на екипите, с които играе при гостуванията си на Стария континент. На него фабрично са изписани имената на всички клубни членове в знак на признателност.
Началото е показателно. Първият мач на „Мендисороса“ завър??ва 0:0, но на реван??а падат 7 гола, а Алавес надделява с 4:3. Следват два скандинавски съперника – Лилестрьом е сразен още в първия мач на „Арасен“ с 3:1 (2:2 в реван??а), а след него е елиминиран и Розенборг по подобен начин, само че в обратен ред – 1:1 у дома и 3:1 на „Леркендал“ в реван??а. По това време норвежкият тим е почти неизменен участник в ШЛ и успехът на баските е приет за изненада. Всички са убедени, че пътят на Алавес ще приключи в следващия кръг, когато съперник е ??нтер – носител на трофея 2 години и по-рано и общо три пъти през 90-те. ?? наистина, още в средата на второто полувреме на първия мач на „Мендисороса“ всичко изглежда ясно – нерадзурите водят с 3:1 след 2 гола на Рекоба и 1 на Виери. Само за три минути обаче Оскар Телес и ??ван Алонсо връщат два гола за крайното 3:3. В ??нтер са спокойни за реван??а и очевидно се надяват да минат напред, без да се напрягат много. На „Сан Сиро“ идват едва 9845 зрители. Всичко върви по план, до 78-ата минута резултатът е 0:0, когато сяка?? от нищото Жорди Кройф открива резултата. Пет минути по-късно ??ван Томич, взет под наем от Рома, бележи втори гол. Сензацията е факт – Алавес елиминира трикратния носител на трофея. На четвъртфинала е преодолян познат съперник – Райо Валекано, който е разбит с 3:0 у дома, а на реван??а мадридчани вкарват 2 гола, преди синът на Йохан - Жорди да ги попари.
Следва сблъсък с Кайзерслаутерн, който само 3 години по-рано се завърнал в Бундеслигата с гръм и трясък, печелейки титлата. Първият мач на „Мендироса“ влиза в историята с отсъдените 4 дузпи, всичките реализирани. Три от тях са за домакините, първите два вкарани от Козмин Контра, третата – от ??ван Алонсо, а мачът завър??ва 5:1. Това обезсмисля реван??а, но на „Бетценберг“ баските вкарват нови 4 попадения. Джоркаеф, Клозе, Мариян Христов и компания са безпомощни. Това е единственото гостуване, в което Алавес не играе с розовия екип.
Предстои още едно пътуване до Германия, този път за финала на „Вестфален“ в Дортмунд, където съперник е страховития Ливърпул. Червените, водени от Жерар Улие, вече са спечелили два трофея – купата на лигата още през февруари (след дузпи срещу Бирмингам, 5:4) и ФА къп само 4 дни по-рано след късен обрат за 2:1 над Арсенал с два гола на Майкъл Оуен. За Ливърпул това е трети финал в турнира след двата успе??ни през 1973-а и 1976-а. Настроението на „Анфилд“ е приповдигнато, след като по пътя са отстранени Рома, Порто и Барселона.
Ливърпул излиза в ролята на фаворит, но този финал остава като един от

най-великите в историята

заради разигралата се драма. Нищо не предвещава това - едва в 12-ата минута Алавес отправя първия си удар – до този момент мърсисайдци вече водят с 1:0 (глава на Маркус Бабел), а Хески изпуска още едно положение. В 16-ата Стивън Джерард удвоява и като че ли всичко е приключило. Но не и според Мане, който в 22-ата минута прави смяната, променила мача – ??ван Алонсо заменя Дан Еген, за да партнира на единствения дотогава нападател Хави Морено. Почти веднага Алонсо намалява, а до 35-ата минута получава още две възможности да изравни. В 40-ата обаче Майкъл Оуен е съборен за дузпа от Ерера, а Гари Макалистър пак дава два гола аванс на червените.
Нищо не е приключило. Алавес започна вихрено втората част и за 4 минути Хави Морено довежда резултата до 3:3. Улие също прави промени, сменя Ан??о със Шмицер, праща Джерард на десния фланг, а вместо Хески влиза Фаулър. ??менно последният вкарва за 4:3 в 72-ата минута, но драмата тепърва предстои. В 88-ата мин. Жорди Кройф изравнява за втори път резултата с глава след корнер, а в добавеното време Контра опитва да си изпроси дузпа, но френският рефер Жил Весие остава безмълвен.
??дват продълженията, в които по това време важи правилото „златен гол“. В първите допълнителни 15 минути са отменени по едно попадения и за двата отбора заради засада, а Алавес остава с 10 ду??и, след като бразилецът Маньо получава втори жълт картон. В 115-ата минута е изгонен втори играчи на баските – капитанът Антонио Кармона. Напрежението се покачва, дузпите се задават. От последвалия фаул обаче центриране на ??отландеца Гари Макалистър (обявен за играч на мача) е отклонено с глава от Делфи Хели в собствената му мрежа! Тъжен край за една славна епопея.
Радост и сълзи обливат двата лагера. Ливърпул влиза в залата на безсмъртието с трета купа на УЕФА, а по-късно 2001-а ще влезе в историята като Годината на петте купи. Победените обаче напускат с вдигнато чело. „Дортмунд видя един велик финал, в който най-малкият отбор в турнира показа величие – заявява Мане. – Показахме класа и воля, за да се върнем на два пъти в мача. В началото на продълженията момчетата едва се движеха. Но така е ъв футбола – винаги има победител и победен.“
Това е пикът на Алавес. Този сезон в Европа тимът на Мане вкарва 36 гола, които все още са рекорд за турнира. В историята влиза и фактът, че Алавес е първият отбор, който играе на финал при дебюта си в евротурнирите.
Два сезона по-късно Алавес пак участва в тази надпревара, но историята му приключва безславно – елиминиран е от Бе??икта?? още във II кръг. Същият сезон фини??ира 19-и в Примера и изпада. Малко преди края на сезона Мане е уволнен. Няколко месеца по-късно основния пакет акции на клуба е продаден на скандалния бизнесмен Дмитрий Питерман. През 2005/06 Алавес отново в елита, но веднага изпада, след което започва тотално пропадане. Днес отборът е пети в една от 4-те трети дивизии.
От Розовия тим вече са останали само спомените. Треньорът Мане отива в Леванте, с който печели промоция, но след това напуска. Работи за кратко в Атлетик Билбао и Еспаньол, а от три години си почива. Хави Морено и Козмин Контра извличат най-много дивиденти от знаменитата кампания, като още през лятото на 2001-а преминават в Милан. Двамата обаче не успяват да се адаптират и след само 1 сезон са пратени обратно в ??спания, анблок в Атлетико Мадрид. За Жорди Кройф нещата също тръгват надолу. Остава във Витория до 2004-а, после рита за кратко в Еспаньол, Металург Донецк и Ла Валета, а днес е директор в АЕК Ларнака. Капитанът Антонио Кармона, който още преди финала в Дортмунд, признава, че е фен на Ливърпул от дете, завър??ва кариерата си през 2005-а в Ейбар. Делфи Хели, част от златния дубъл на Атлетико М през 1996-а, също спира през тази година. От тима преди 11 години единствен в момента още играе уругваецът ??ван Алонсо, но той така не направи кариера. Отива в Мурсия през 2004-а, после рита за Еспаньол, а миналото лято, вече на 32, премина в мексиканския Толука.