
ЕВРО 2012 всъщност са две отделни първенства
Регламентът на всеки спортен турнир е от огромно значение
ЕВРО 2012 е все още в началото и сме далеч от конфликтната точка. А тя се нарича регламент на състезанието. За втори пореден път след 2008 година на практика се играят две паралелни първенства. Новото е, че сега се запазват до финала и двете географски дестинации. През 2008 година във фазата на елиминациите всеки победител в група запазва??е местоживеенето си, докато сега първенците на група В и група С напускат първоначалната си база и се преместват в другата страна домакин. При преди??ния регламент домакините на първенството нямаха гарантирани след първата фаза мачове на своя земя. Сега дори Пол??а или Украйна да останат втори в групата, само ще им се наложи да се преместят в единия случай от Вар??ава в Гданск, в другия - от Киев в Донецк. Така на практика, ако хипотетично стигне чак до финала в Киев, Пол??а си играе у дома, а Украйна при всяко положение не напуска родната атмосфера.
Географското местене на другите отбори спрямо домакините обаче е несъщественият проблем. По-голямата злина е направена с посягането на регламента в частта полуфинали. Откакто свят светува, правилото е действало по следния начин: При първенство с четири групи на полуфинал се срещат А срещу С и В срещу D. За втори път след Швейцария и Австрия формулата е А срещу В и C срещу D, което е напълно нелогично и всъщност доказва тезата, че се играят две паралелни първенства. По сега??ния регламент се излъчва ??ампион на едната осмица, който се изправя срещу ??ампионът на втората осмица. Което е нелепо. През 1996 година Чехия и Германия се срещнаха в предварителната група и след това играха отново на финал. През 2004 година Гърция и Португалия бяха в една група и повториха мача си на финал. През 2008 година ??спания и Русия бяха в една група и отново се видяха по-скоро от необходимото, на полуфинал. Така и не мога да открия логика в това ре??ение на УЕФА. Ако е заради домакински интерес, то те сега са го ре??или с географската промяна, която този път изключва напълно възможността Пол??а и Украйна да напуснат ареала си до финала. Защо тогава не е върнато старото правило, е пълна загадка?
В този си формат първенството на Стария континент се провежда за пети и последен път. В първите три ??ампионата - Англия (1996), Белгия и Холандия (2000), Португалия (2004) действа??е старата формула, която е толкова непоклатима, колкото бордът за футболните правила. Между другото, да смени?? регламента е почти същото, като да отмени?? правилото за засада или примерно дузпа да се свири само в малкото наказателно поле. Това е промяна на философията на състезанието. Ако един отбор победи друг в първия мач на първенството, то е допусната възможност те отново да се срещнат в последния двубой на турнира. ?? се е случвало доста пъти - Унгария срещу Германия на световното през 1954 година е христоматиен случай.
Че промяната в регламента е пълна недомислица, се доказва по косвен начин и от аналогични турнири. В Африка играят в същия формат, но по утвърдената от векове формула. Първото първенство на Азия с 16 финалисти също бе в познатия формат. Новатори са единствено в Европа. Така и остава загадка обаче защо се прави това. Философията на турнира е до финала да достигнат най-достойните. След преди??ното първенство от Русия се чувстваха ограбени, кой ли ще бъде прекараният сега!?